קרטוזיס פילאריס – תסמינים, גורמים ודרכי טיפול

קרטוזיס פילאריס – תסמינים, גורמים ודרכי טיפול

קרטוזיס פילאריס (keratosis pilaris) הוא מצב שכיח מאוד של העור, בו מופיעות בליטות קטנות על העור. בעיה זו יכולה להימשך זמן רב, אך היא לא מזיקה וישנם טיפולים שעשויים לשפר את המצב.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.
מודעה

מהם התסמינים של קרטוזיס פילאריס?

התסמין הבולט ביותר של קרטוזיס פילאריס הוא הבליטות הנראות לעין המופיעות על העור ודומות לזו של בליטות ברווז או לעור של עוף מרוט. מסיבה זו, מכונה המצב בדרך כלל "עור תרנגולת".

הבליטות יכולות להופיע בכל מקום על העור שבו קיימים זקיקי שיער, ולכן לעולם לא יופיעו על כפות הרגליים או כפות הידיים. הבליטות נמצאות בדרך כלל על הזרועות העליונות והירכיים. וגם יכול להגיע לאמות הזרועות והרגליים התחתונות.

תסמינים נוספים כוללים:

  • ורדרדות או אדמומיות קלה סביב הבליטות
  • עור מגרד ומגרה
  • עור יבש
  • בליטות שמרגישות כמו נייר זכוכית
  • בליטות שיכולות להופיע בצבעים שונים בהתאם לגוון העור (בצבע לבן, אדום, ורוד, חום או שחור)

מהם הגורמים

קרטוזיס פילאריס הוא תוצאה של הצטברות קרטין (חלבון שיער) בנקבוביות. הקרטין חוסם את פתח זקיקי השיער, כתוצאה מכך, נוצרת בליטה קטנה במקום שבו אמורה להיות שערה.

הסיבה להצטברות קרטין אינה ידועה, אך הרופאים חושבים שהיא עשויה להיות קשורה למחלות עור כגון אטופיק דרמטיטיס ומחלות גנטיות.

הבעיה נפוצה יותר בקרב נשים, ילדים ונוער. כמו כן, הסיכוי עולה במידה ויש לכם עור יבש, אקזמה, קשקשים, קדחת השחת, או סובלים מהשמנה.

שינויים הורמונליים עלולים לגרום להתלקחויות במהלך ההריון ובמהלך ההתבגרות. המצב נפוץ ביותר בקרב אנשים עם עור בהיר.

איך מטפלים בקרטוזיס פילאריס

בדרך כלל המצב של העור משתפר בהדרגה מעצמו. אתם יכולים להשתמש בקרמים הבאים.

קרמים להסרת תאי עור מתים

קרמים המכילים חומצה אלפא הידרוקסית, חומצה לקטית, חומצה סליצילית או אוריאה עוזרים לשחרר ולהסיר תאי עור מתים. הם גם מעניקים לחות ומרככים עור יבש.

קרמים אלה זמינים ללא מרשם או במרשם רופא, בהתאם לריכוז שלהם. הרופא יכול לייעץ לכם על האפשרות הטובה ביותר. החומצות בקרמים אלו עלולות לגרום לאדמומיות, עקצוץ או גירוי בעור, ולכן הן אינן מומלצות לילדים צעירים.

קרמים למניעת זקיקים סתומים

מודעה

קרמים המופקים מויטמין A (רטינואידים מקומיים) פועלים על ידי קידום תחלופת תאים ומניעת זקיקי שיער סתומים. טרטינואין (Altreno, Avita, Renova, Retin-A, אחרים) וטזארוטן (Arazlo, Avage, Tazorac, אחרים) הם דוגמאות לרטינואידים מקומיים. מוצרים אלה יכולים לגרות ולייבש את העור. כמו כן, אם את בהריון או מניקה, הרופא עשוי להציע לדחות טיפול מקומי ברטינואיד או לבחור טיפול אחר.

שימוש קבוע בקרם תרופתי עשוי לשפר את מראה העור. אבל אם תפסיקו, המצב יחזור. ואפילו עם טיפול, המצב עשוי להימשך שנים.

דרכי פעולה נוספות

יש שינויים שאנחנו יכולים לעשות באורח החיים כדי להפחית או למנוע את התסמינים של קרטוזיס פילאריס, אמנם רוב הסיכויים שהם לא יגרמו למצב להיעלם לגמרי, אך הם עשויים לשפר את המצב.

הגבילו את זמן המקלחת. מים חמים ומקלחות ארוכות מסירים שומנים מהעור וכך את ההגנה עליו. הגבילו את זמן האמבטיה או המקלחת לכ-10 דקות או פחות. השתמשו במים חמימים ולא "רותחים".

היו עדינים לעור. הימנעו מסבונים קשים ומייבשים. הסירו בעדינות עור מת (פילינג) עם מטלית או ליפה. קרצוף נמרץ עלול לגרות את העור ולהחמיר את המצב. אחרי המקלחת, טפחו בעדינות או ספגו את העור במגבת כדי שתישאר לחות.

נסו קרמים תרופתיים. יש למרוח קרם ללא מרשם המכיל אוריאה, חומצה לקטית, חומצה אלפא הידרוקסית או חומצה סליצילית. קרמים אלו עוזרים לשחרר ולהסיר תאי עור מתים. הם גם מעניקים לחות ומרככים עור יבש.

מודעה

שמרו על לחות העור. בזמן שהעור עדיין לח מהרחצה, מרחו קרם לחות. קרמי לחות סמיכים יותר עובדים הכי טוב. יש למרוח שוב את המוצר על העור הפגוע מספר פעמים ביום.

הימנעו מחיכוך מבגדים צמודים. הגנו על העור הפגוע מפני החיכוך הנגרם מלבישת בגדים צמודים.