הטיפולים השונים לפריצת דיסק

הטיפולים השונים לפריצת דיסק

פריצת דיסק היא בעיה שבה הדיסק שבין שתי חוליות בגב משתטח, ובולט ממקומו הרגיל בין שתי חוליות. הדיסקים בעמוד השדרה נראים כמו ג’ל, ומרכזם רך יותר ונעטף בתוך משטח חיצוני קשה יותר. כאשר הג’ל יוצא ממקומו דרך השכבה החיצונית הקשיחה, מתרחשת פריצת דיסק.

פריצת הדיסק יכולה לגרות רקמות ועצבים קרובים ולגרום לכאב, כאשר עוצמת הכאב ותסמיניו משתנים. פריצת דיסק עלולה לגרום לחולשה או קהות בזרועות וברגליים. מצד השני, אנשים רבים לא מתמודדים כלל עם תסמינים או כאב, ובמקרים רבים, אנשים רבים הסובלים מפריצת דיסק אינם זקוקים לניתוח.

סימפטומים לפריצת דיסק

רוב פריצות הדיסק מתרחשות בעמוד השדרה המותני או בגב התחתון. עם זאת, הן יכולות גם להופיע בעמוד השדרה הצווארי. התסמינים העיקריים הם:

  • חולשה: חולשה היא אחד הסימפטומים הנצפים ביותר בקרב חולים עם פריצת דיסק. זה קורה בגלל ששרירים הפועלים על ידי רקמות ועצבים נוטים להיחלש.
  • כאב ברגל ובזרוע: במקרה של פריצת דיסק עלולים להופיע כאבים חזקים בירכיים, בישבן ובשוקיים. מצד שני, אם הדיסק הבולט הוא בעמוד השדרה הצווארי, אז יופיעו כאבים עזים בידיים ובכתפיים. רבים חוו גם כאב במהלך הפעילות היומיומית.

טיפולים לפריצת דיסק

בשנים האחרונות, יש אפשרויות רבות ויעילות שהתפתחו לטיפול בפריצת דיסק. מצב פריצת הדיסק יכול להשתפר במנוחה, הרופאים מייעצים לחולים לקחת מנוחה ולהוריד באינטנסיביות של פעילויות היומיום. ברור כי שיטות טיפול לא-ניתוחיות עדיפות על שיטות טיפול כירורגיות.

המשיכו לקרוא למטה

קראו על: פריצת דיסק: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול

עם זאת, אם הבעיה מגיעה לשלב מסוכן, אז פריצת הדיסק תדרוש טיפול ניתוחי מתאים. כל סוג של הליך כירורגי נועד לבריאותו של המטופל, וזה גם תלוי במידה רבה במצבו הספציפי של עמוד השדרה. פרט מעניין הוא, שפריצת דיסק יכולה גם לקבל טיפול בעזרת שפע של תרופות ביתיות. אבל צריך לוודא אישור של הרופא להשתמש בתרופות ביתיות אלה. ללא טיפול הולם, יש סיכוי גבוה שהחולה יפתח סיבוכים.

קראו על  11 מזונות שחולי סוכרת צריכים להימנע מהם

1.שיפור עצמי במצב

במקרים רבים, הגוף שלנו פועל בכמה חזיתות ויכול לשפר את המצב של פריצת הדיסק, או להפוך אותו ללא-תסמינים.

התהליכים העיקריים להפחתת הכאב והתסמינים הם:

  • תגובה חיסונית של הגוף – במקרים מסוימים, הגוף שלנו מזהה כגוף זר את החלק הבולט בפריצת הדיסק ותוקף אותו, וכך מצמצם את גודלו. בנוסף, בתהליך זה חלבונים דלקתיים מסולקים גם הם.
  • ספיגה של מים – החלק הפנימי של הדיסק מכיל מים שעם הזמן יספגו בגוף, ויגרמו לדיסק להתכווץ בגודלו. מאחר והדיסק מתכווץ הוא משפיע פחות על הסביבה העצבית הסמוכה לו.
  • מכניקה טבעית של הדיסק – למרות שמעט שנוי במחלוקת, יש הטוענים כי באמצעות תרגילי הרחבה, החלק התסמיני של הדיסק יכול לנוע פנימה והחרק מעצבי עמוד השדרה.

2.שיטות ביתיות לטיפול

לאחרונה, מתחילים להבין כי תרופות ביתיות יכולות לרפא פריצת דיסק במידה רבה. שיטות טיפול אלה כוללות בדרך כלל תרופות נגד כאבים ללא מרשם ותרופות אנטי דלקתיות אחרות.

מעניין לציין, שאפשר גם לבחור בטיפול של חום וקרח לסירוגין, כדי להקל על הכאב. הרופא עשוי גם לייעץ לשנות את הפעילות היומיומית כיוון שזה הכרחי כדי למנוע החמרה של הכאב, ולקחת מנוחה מוחלטת במיטה, כיוון שמנוחה הכרחית.

אין הרבה עובדות מוכחות לגבי טיפולי קור או חום, אבל אתם יכולים לנסות ולראות אם זה עוזר לכם.

המשיכו לקרוא למטה

  • שימוש בכרית חימום בחום נמוך או בינוני למשך 15 עד 20 דקות כל 2 עד 3 שעות.
  • מקלחת חמה במקום סשן אחד של כרית חימום.
  • רטית קרח למשך 10-15 דקות כל 2-3 שעות. ניתן להשתמש בקוביות קרח או אפילו חבילת ירקות קפואים בתוך מגבת דקה.

3.פעילות גופנית יכולה לשפר פריצת דיסק

הרופאים בדרך כלל ממליצים לא לעשות פעילויות מאומצות בזמן שסובלים מפריצת דיסק כי הבעיה עלולה להחמיר. יתר על כן, שמירה ובניית כוח באזור שרירי הגב היא אחד החלקים החיוניים ביותר בתוכנית אימונים גופנית לשיפור המצב.

קראו על  נגיף הקורונה (COVID 19) - מאמר מקיף בנושא

ניתן לבצע פעילויות פשוטות הכוללות הליכה, יוגה ופיזיותרפיה. שיטות אלה של טיפולים הוכחו כבעלות יתרון עבור הסובלים מפריצת דיסק וכאבי גב. גם מתיחות פשוטות מועילה מאוד. מתיחות – הן תרגילים שצריכים להתחיל לבצע בזהירות ובאיטיות.

4.תרופות מרשם לטיפול בפריצת דיסק

ישנן סוגים שונים של תרופות שהרופא עשוי לרשום לכם. לדוגמה ייתכן שירשמו תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות במקרה שתרופות נגד כאבים ללא מרשם לא הועילו. הרופא עשוי גם לרשום לך תרופות להרגעת כאבי שרירים. זה בגלל שעוויתות הנוצרות מרקמת השדרה לעתים קרובות מלוות את פריצת הדיסק.

הרופא עשוי גם להעדיף אופיואידים, כיוון שהם יכולים לעזור להקל על הכאב העז שפריצת הדיסק יוצרת. בהקשר זה, חשוב לציין כי אופיואידים יכולים להיות מאוד ממכרים ולכן יש להשתמש בהם רק תחת פיקוח רפואי. ייתכן גם שירשמו לכם סטרואידים לנטילה דרך הפה כיוון שהם הוכחו כיעילים נגד נפיחות. תרופות אלה בדרך כלל נרשמות לשימוש קצר מועד.

5.זריקות לעמוד השדרה

זריקות סטרואידיות משמשות לעתים קרובות במקרים שבהם יש סיבוכים במצבו של המטופל. זריקות האפידורל כוללות קורטיקוסטרואידים המוכרים גם כתרופה אנטי דלקתית חזקה. כאשר הן מוזרקות לתוך האזור הפגוע, הן יספקו הקלה מיידית מכאב החל מהמנה הראשונה.

6.ניתוחים לפריצת דיסק

הרופא יבחר להפנות לניתוח כאשר לא רואים שיפור הדרגתי במהלך הטיפול השמרני. הרופא עשוי לבחור בדיסקטומיה (כריתת דיסק) – אשר מסירה את החלק של הדיסק בין החוליות הפגועות. המנתח יכול גם לבחור לבצע מיקרו-דיסקטומיה – המאפשרת שימוש במיקרוסקופ קליני, כך ששדה הניתוח יכול להיות מוגדל בזמן הניתוח.

חשוב לעקוב אחר ההוראות של הרופא ללא קשר לסוג הטיפול שיירשם עבורכם. יתר על כן, יש להקפיד על שמירה על המשקל, כיוון שהשמנה מגבירה את הסיכוי לסבול מפריצת דיסק.

קראו על  שיתוק על שם בל - גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

השילוב המושלם של אגוגו לאכילה בריאה וירידה במשקל!📗

  • "לאכול בריא" – הוא ספר המכיל ידע מקצועי רב וטיפים על תזונה בריאה וירידה במשקל.
  • "לבשל בריא" – מכיל עשרות מתכונים בריאים שניתן לשלב בתפריט הדיאטתי היום-יומי.
לחצו לפרטים מלאים>>>
מודעה