מזונות הכי מסוכנים למערכת העיכול

מזונות הכי מסוכנים למערכת העיכול

מוצרים ומזונות שאנו אוכלים עלולים להיות מזוהמים בכל שלב בייצור ועד הגעתם לצלחת שלנו. זיהום יכול להתרחש גם בבית אם המזון לא מטופל או מבושל בצורה נכונה. (1)

במאמר זה נמנה את המזונות שעלולים להיות בעלי סיכון גבוה למערכת העיכול שלנו בכך שהם עלולים לגרום להרעלת מזון, אך כמו כן, נפרט מה ניתן לעשות כדי להימנע מכך.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

המבורגר נא

בשר ועופות נאים ולא מבושלים יכולים לגרום לנו להרעלת מזון.

רוב העופות הגולמיים מכילים קמפילובקטר, חיידק מסוכן לבני האדם שעלול לגרום לכאבי בטן ושלשולים למשך 3 ימים. בנוסף, ישנם חיידקים אחרים, כמו סלמונלה, ירסיניה, אי-קולי וחיידקים אחרים.

טיפים להכנה בריאה של בשר

  • אין צורך לשטוף עופות או בשר לפני בישולם. שטיפתם עלולה להפיץ חיידקים למזונות אחרים, לכלים ולמשטחים.
  • יש לבשל היטב עופות ובשר. השתמשו במדחום בישול כדי לבדוק את הטמפרטורה.
  • שאריות מזון יש לקרר ב-4 מעלות (או בטמפרטורה קרה יותר), תוך שעתיים לאחר ההכנה.

נבטים

נבטים גדלים בתנאים חמימים, אשר אידיאליים להתפתחות חיידקים. אכילת נבטים נאים או לא מבושלים מספיק, עלולה להוביל להרעלת מזון מסלמונלה, אי קולי או ליסטריה.

בישול של הנבטים הורג את החיידקים המזיקים ומפחית את הסיכוי להרעלת מזון.

חלב לא מפוסטר

ניתן לקבל הרעלת מזון כתוצאה מצריכת חלב גולמי (לא מפוסטר) ומוצרים שנעשו איתו, כמו גבינות רכות, גלידה ויוגורט. הסיבה לכך היא שחלב גולמי יכול לשאת חיידקים מזיקים, כולל קמפילובקטר, קריפטוספורידיום, אי קולי, ליסטריה וסלמונלה.

חלב גולמי נעשה לבטוח באמצעות פסטור, הדורש את חימום החלב כדי להרוג חיידקים גורמי מחלות.

ביצים לא מבושלות

מודעה

ביצים יכולות להכיל סלמונלה שיכול לעשות אותנו חולים, גם אם הביצה נראית נקייה ולא סדוקה. תמיד בשלו את הביצים היטב לפני האכילה, עד שהחלמונים והחלבונים קשים.

ירקות ופירות

אכילת תוצרת טרייה מספקת יתרונות בריאותיים חשובים, אך לפעמים פירות וירקות חיים עלולים לגרום להרעלת מזון מחיידקים מזיקים כמו סלמונלה, אי קולי וליסטריה.

פירות וירקות טריים יכולים להיות מזוהמים במסלול שהם עוברים מהשדה לצלחת שלנו, כולל על ידי זיהום הנגרם במטבח שלנו ממזונות אחרים. כמו כן, אריזות של סלטים מוכנים, מכילות רמה גבוהה של לחות, המשמשת קרקע פוריה להתפתחות חיידקים.

מה עושים? הדרך הבטוחה ביותר לאכול ירקות ופירות היא באמצעות בישולם, דרך זו גם מגבירה את היתרונות הבריאותיים. הדרך השניה הבטוחה היא באמצעות שטיפתם. הימנעו מאכילת פירות וירקות לא שטופים.

פירות ים ורכיכות גולמיות

מודעה

כדי למנוע זיהום הנישא במזון, אין לאכול דגים נאים או לא מבושלים מספיק, הימנעו מרכיכות או מזון המכיל פירות ים נאים, כגון סשימי, סושי מסויים וסביצ'ה.

צדפות ורכיכות אחרות עלולות להכיל וירוסים וחיידקים שעלולים לגרום להרעלת מזון.

קמח גולמי

קמח הוא בדרך כלל מוצר חקלאי גולמי שלא עובר טיפול כדי להרוג את החיידקים שבו. חיידקים מזיקים עלולים לזהם תבואה בזמן שהיא עדיין בשדה או בשלבים אחרים בשלב ייצור הקמח.

החיידקים מחוסלים כשמבשלים את הקמח, לכן הקפידו לא לטעום בצק נא או בלילה חיה של בצק.

הצטרפו למייל של אגוגו!

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.