10 סיבות לאכול גזר כל יום (שלא קשורות לעיניים)

10 סיבות לאכול גזר כל יום (שלא קשורות לעיניים)

הגזר זוכה לעתים קרובות לשבחים בזכות היתרון שלו לשיפור הראייה. עם זאת, לירק הכתום הזה יש אינספור יתרונות בריאותיים לא פחות חשובים שאולי יפתיעו אתכם. גללו למטה כדי לקרוא. במהלך המאמר יופיעו בסוגריים הפניות למחקרים.

הצטרפו לווצאפ של אגוגו!

ותקבלו עדכונים ישירות לנייד.

לחצו להצטרפות
מודעה

עשיר בנוגדי חמצון

הגזר הוא מקור טוב לנוגדי חמצון שונים, כולל בטא-קרוטן, אלפא-קרוטן, לוטאין וזאקסנטין. נוגדי חמצון הם מולקולות שעוזרות לנטרל או להסיר רדיקלים חופשיים בגופנו, ובכך להפחית את הסיכון למחלות כרוניות ולהאט את תהליך ההזדקנות.

מחקר משנת 2011 הראה כי שתיית מיץ גזר הגבירה את כמות נוגדי החמצון בגוף. [1]

בריאות מערכת העיכול

גזר הוא מקור טוב לסיבים תזונתיים, במיוחד סיבים מסיסים, שיכולים לעזור לתמוך במערכת עיכול בריאה. צריכת סיבים יכולה למנוע עצירות, לקדם יציאות קבועות ולעזור בשמירה על מיקרוביום בריא במעיים.

הגזר טוב ללב

האשלגן המצוי בגזר יכול למלא תפקיד בוויסות לחץ הדם על ידי מניעת ההשפעות של נתרן בתזונה. יתר על כן, נוגדי החמצון בגזר, במיוחד הזנים הסגולים והאדומים, נקשרו להפחתת רמות הכולסטרול, מה שמקדם עוד יותר את בריאות הלב.

אותו מחקר משנת 2011 שהראה כי שתיית מיץ גזר מגבירה את כמות נוגדי החמצון בגוף שלנו, הראה גם כי ההשפעה היא על הפחתת חמצון השומנים בדם, ובמילים אחרות, מניעת סתימה של העורקים. [2]

חיזוק המערכת החיסונית

גזר מכיל מגוון ויטמינים ומינרלים הממלאים תפקיד בחיזוק המערכת החיסונית. ויטמין C, למשל, יכול להגביר את פעילות תאי הדם הלבנים, בעוד שנוגדי החמצון יכולים להפחית דלקת ולמנוע נזק לתאים.

בריאות העצם

גזר הוא מקור לויטמין K, הממלא תפקיד מפתח בבריאות העצם. ויטמין K מעורב בסינתזה של חלבונים מסוימים החיוניים לשמירה על חוזק וצפיפות העצמות שלנו. [3]

תכונות אנטי-סרטניות

כמה מחקרים העלו שלתרכובות מסוימות שנמצאות בגזר עשויות להיות השפעות הגנה מפני סוגים מסוימים של סרטן. לדוגמה, פלקרינול, תרכובת טבעית הקיימת בגזר, נקשרה לסיכון מופחת לסרטן. [4]

בריאות העור

בעוד שרוב האנשים מקשרים ויטמין A לבריאות העיניים, הגזר גם חיוני לשמירה על עור בריא. מחסור בויטמין זה עלול להוביל לעור יבש ומתקלף. יתרה מכך, נוגדי החמצון בגזר יכולים לסייע בהגנה על העור מפני נזקים הנגרמים מקרינת UV ומזהמים סביבתיים.

ניהול משקל

מודעה

בהתחשב בתכולת הסיבים הגבוהה שלהם, גזר יכול להוות חטיף משביע או תוספת לארוחות, מה שיכול לעזור לשלוט ברעב ובהמשך להפחית את צריכת הקלוריות. יתר על כן, הם דלים בקלוריות, מה שהופך אותם לבחירה מצוינת עבור אלה ששואפים לרדת במשקל.

ויסות סוכר בדם

הסיבים בגזר יכולים גם למלא תפקיד בייצוב רמות הסוכר בדם על ידי האטת ספיגת הסוכר לזרם הדם.

ניקוי רעלים (תמיכה בכבד)

תרכובות מסוימות בגזר, כמו בטא קרוטן וויטמין C, תומכות בתהליכי ניקוי הרעלים של הכבד. כבד שמתפקד היטב חיוני לסינון רעלים וחומרים מזיקים מגופנו.

הצטרפו למייל של אגוגו!

ותקבלו תכנים מיוחדים ישירות למייל.