איך לשפר את זרימת הדם
מודעה

איך לשפר את זרימת הדם

מחזור הדם ממלא תפקיד מרכזי בבריאות גופנו. איך ניתן לשפר את זרימת הדם בגופנו? קראו על כך במאמר הבא.

זרימת דם טובה שומרת על גוף בריא וחיוני, על חילוף החומרים ברמת התא, על רמות החומציות בגוף, לחץ אוסמוטי, ייצוב חום הגוף והגנה מפני נזקים מיקרוביאלים ומכניים.


למה צריך זרימת דם טובה?

מערכת מחזור הדם שלנו מורכבת מכלי דם, יחד עם הלב ושרירים אחרים. רשת נתיבים זו נושאת דם לכל חלק בגופנו. אך כאשר זרימת הדם ירודה, היא מאטה או נחסמת. המשמעות היא שהתאים בגופנו אינם יכולים להשיג את כל החמצן והחומרים המזינים שהם זקוקים להם.

סימנים לזרימת דם ירודה

זרימת דם ירודה עלולה להשפיע על גופנו בכל מיני דרכים. היא עלולה להתבטא בציפורניים שבירות, עור יבש, נשירת שיער, והיא ניכרת במיוחד באזור הרגליים וכפות הרגליים.

כאשר הגפיים לא מקבלות מספיק דם, אנו עלולים לחוש קור וחוסר תחושה בכפות הידיים או הרגליים. בנוסף, זרימת דם ירודה עלולה להקשות על גברים בהגעה לזקפה ושמירתה.

חולי סוכרת עם פצעים, שריטות או פצעים נוטים להחלים לאט יותר בהשוואה לחולים עם זרימת דם טובה.

דרכים לשיפור זרימת הדם בגופנו

הינה מספר טיפים והצעות שיכולים לשפר באופן משמעותי את זרימת הדם בגופנו.

1.פעילות גופנית

בכל פעם שמתאפשר לכם, בצעו פעילות גופנית כדי לשפר את זרימת הדם.

מצאו פעילויות שאתם גם נהנים מהן וגם גורמות לדם לנוע, כמו ריצה, הליכה, שחייה, ריקוד, או כל דבר אחר שאתם אוהבים.

אם זרימת הדם שלכם כבר ירודה, התחילו בפעילות בעצימות נמוכה, ובהדרגה עברו לפעילות יותר מאתגרת.

2.שלטו על לחץ הדם

טרשת עורקים היא מצב שמקשה את העורקים ועלול לגרום לירידה משמעותית בזרימת הדם. מצב בריאותי זה נגרם בין השאר כתוצאה מלחץ דם גבוה מדי.

קראו על  מה קורה בגוף שלכם כשאתם שותים אלכוהול

לחץ דם תקין הוא 120 על 80 ומטה, אך כדאי להתייעץ עם הרופא כדי לקבל המלצה ספציפית לגילכם ומצב בריאותכם. ניתן לקנות מכשיר לחץ דם ביתי כדי לבדוק מדי פעם ולהיות במעקב.

3.בצעו מתיחות

בכל שעה וודאו שאתם קמים ומבצעים מספר מתיחות לגוף או תרגילים קטנים למשך 3-5 דקות. הדבר חשוב במיוחד לאנשים שיושבים הרבה זמן במשך היום וממעטים לנוע בעבודה.

התחילו לקרוא למטה

ניתן לעשות סיבובי ידיים, להתכופף ולגעת בכפות הרגליים, או פשוט לעשות הליכה קצרה. חשוב גם לא להישאר באותה פוזיציה למשך זמן.

4.תזונה בריאה

הימנעו מצריכת מזון מעובד, ממאכלים עשירים בסוכר או במלח, וממזונות עשירים בשומנים לא בריאים (שומנים רוויים וטרנס). אכלו פירות, ירקות, דגנים מלאים, חלבונים רזים ושומנים בריאים (שנמצאים בשמן דגים, שמן זית, זרעים ואגוזים).

אכלו גם מזונות חריפים כמו ג'ינג'ר, שום, פלפל וקאיין שכן הם מעלים את חום גופכם כמו גם את זרימת הדם.

5.שתו מספיק מים והגבילו את צריכת הקפאין והאלכוהול

צריכה מספקת של מים מגבירה את רמות החמצן בדם, דבר המוביל לזרימת דם טובה יותר ושיפור הבריאות הכללית.

שתיית מים במהלך היום חשובה ומסייעת לאיברים לבצע את תפקידיהם היומיומיים. ההמלצה היא לצרוך 8-12 כוסות מים ביום. בנוסף, יש לנסות ולהפחית את צריכת האלכוהול והקפאין.

6.הפסיקו לעשן

העישון הוא רע לבריאות, על כך אין ויכוח. אך בהקשר לזרימת הדם האשם העיקרי הוא הניקוטין, הגורם להצרת כלי דם ובכך מקשה על זרימת הדם. להלן מחקר בנושא.

7.נסו להוריד את רמות הלחץ

על פי מחקר שהתפרסם בכתב העת של אגודת הלב האמריקאית, לחץ נפשי מעודד התכווצות של כלי דם, במיוחד בקרב נשים.

פעילות גופנית סדירה, תרגילי נשימה, מדיטציה והאזנה למוזיקה יכולים להקל על לחץ נפשי וההשפעות שלו על זרימת הדם בגוף. למחזוריות דם טובה יש השפעה חיובית כוללת על הגוף ועל הנפש.

קראו על  10 הרגלים של אנשים שלא מזדקנים אף פעם (כמעט)

8.בצעו טיפולי חום וקור

הטיפול כרוך בשימוש ומעבר בין קור לחום לסירוגין בחלק הגוף שנפגע. החילו חום (כגון מבקבוק מים חמים) למשך כ-30 שניות ואז עברו לבקבוק קר. במידה ומדובר בכפות הרגליים או הידיים ניתן להשתמש גם בקערה של מים חמים וקערת מים קרים.

9.הידרותרפיה (טיפול במים)

מים חמים עוזרים להרפות שרירים מתוחים, לסייע לזרימת הדם ומאפשרים לחמצן לזרום בצורה חלקה יותר בגוף.

ניתן להוסיף מלח אפסום לאמבט, יש לו תכונות ריפוי טובות. אפשר גם לשפשף את הגוף כדי לעורר את זרימת הדם. כמו כן, כדאי לשאוף את האדים מהמקלחת, מאחר והם מסייעים להקל על גודש באף ולפתוח את מעברי הנשימה, כך תוכלו לנשום טוב יותר ולהגביר את זרימת החמצן והדם.

10.שימוש בגינקו בילובה

מלבד פלפל קאיין, שום וג'ינג'ר, ישנם גם מספר צמחי מרפא – כמו גינקו בילובה, אשר הוכחו כמשפרים את זרימת הדם. עלה הגינקגו יכול לשמש כתרופה ביתית למספר חולאים. עשב רבגוני זה מחזק את הזיכרון ומשפר את זרימת הדם.

עשב הגינקו משפר את זרימת הדם על ידי פתיחת כלי הדם ודילול הדם. ניתן לצרוך אותו כתמצית נוזלית; עלים יבשים לתה, טבליות וכמוסות. ניתן לקחת 4-6 שבועות ולראות את ההשפעה. רק נדגיש כי אם אתם נוטלים תרופות לבעיות במחזור הדם, מומלץ להתייעץ עם הרופא שלכם לפני נטילת תרופות צמחיות כלשהן.

11.עיסוי

כמו כל פעילות גופנית אחרת, העיסוי מגביר את זרימת הדם על ידי גירוי של זרימת הדם באזור השמעסים אותו. כתוצאה מעיסוי השרירים, משתחררים רעלים מהגוף ותשיגו זרימת דם טובה יותר.

12.הרימו את הרגליים

הרמת הרגליים והנחתם על הקיר, היא דרך טובה להגביר את זרימת הדם וגם להירגע בו זמנית. הדבר נותן הפסקה והקלה מעמידה ממושכת.

קראו על  למה העיניים שלי דומעות? - 11 סיבות שונות

הרימו את הרגליים

13.הברישו את העור

אל תברישו רק את השיער שלכם, הברישו גם את גופכם. עשו זאת על ידי מברשת גוף ייעודית עם זיפים נוקשים ושטוחים ושפשפו את העור כשהוא יבש.

התחילו עם כפות הרגליים, ועברו כלפי מעלה, תוך שימוש בתנועות ארוכות באזור הרגליים והזרועות. בצעו תנועות מעגליות באזור הבטן והגב התחתון.

הברשה יבשה גם מסייעת להיפטר מעור יבש. הפכו את הטיפול להרגל יומיומי, ממש לפני המקלחת.

14.השתמשו בגרבי לחץ

גרבי לחץ הם מין גרביים הדוקים שכל מטרתם היא לסייע לזרימת הדם בגופנו. ניתן להשתמש בהם לטיפול בבעיות בריאותיות שונות, ואף חלק מהספורטים עושים בהן שימוש כדי לשפר את ביצועיהם.

התייעצו עם רופא או איש מקצוע אחר לגבי אורך הגרביים ורמת הלחץ המתאימה לכם ביותר.

לסיכום

למחזור הדם יש את אחד התפקידים המשמעותיים ביותר בגופנו. הוא ממלא תפקיד מרכזי בבריאות הגוף הכללית. זרימת דם טובה היא בעלת השפעה כללית טובה על גופנו, בפרמטרים רבים.

מודעה

10 סימנים שבגופכם חסר קולגן

הקולגן של אגוגו!

הקולגן של אגוגו מסייע לעור ושיער בריאים יותר. לחצו לפרטים נוספים.

בלעדי באגוגו!..

הקולגן של אגוגו

תוסף חדש ועוצמתי – קולגן עם חומצה היאלורונית בתוספת ויטמין C.
בלעדי באגוגו!

ביי לנפיחות!

אגוגו גאה להציג – “אפטרמיל” (After-Meal), תערובת צמחים ייחודית.
בלעדי באגוגו!
מודעה