כיצד למתוח עור עודף לאחר ירידה במשקל
מודעה

כיצד למתוח עור עודף לאחר ירידה במשקל

כתבה זו בוחנת את הגורמים לעור העודף לאחר הירידה במשקל. כמו כן, היא מספקת מידע בנוגע לפתרונות רפואיים וטבעיים העשויים לסייע להדק את העור העודף ולהיפטר ממנו.

מודעה

ירידה רבה במשקל מהווה הישג מרשים המפחית באופן משמעותי את הסיכון למחלות. עם זאת, אנשים המצליחים לרדת במשקל באופן משמעותי נותרים, לעתים קרובות, עם עור עודף רב, אשר עשוי להשפיע באופן שלילי על ההופעה החיצונית ועל איכות החיים.

מהם הגורמים לעור העודף לאחר הירידה במשקל?

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופכם והוא מהווה חסם מגן מפני הסביבה.

השכבה הפנימית ביותר של עורכם מורכבת מחלבונים, לרבות קולגן ואלסטין. הקולגן, ממנו מורכב 80% ממבנה העור שלכם, מספק את התחושה המוצקה ואת הכוח. האלסטין מספק את הגמישות ומסייע לעור שלכם להישאר הדוק.

במהלך העליה במשקל, העור מתרחב על מנת לפנות מקום לצמיחה המוגברת של הבטן וחלקים אחרים של הגוף. הריון הוא דוגמה אחת להתרחבות כזו. התרחבות העור בעת ההריון מתרחשת במהלך מספר חודשים, והעור המורחב בדרך כלל נסוג תוך מספר חודשים מהולדתו של התינוק.

בניגוד לכך, רוב האנשים הסובלים מעודף משקל וממשקל יתר סוחבים את המשקל העודף למשך שנים, ולעתים קרובות מתחילים לצבור אותו כבר בילדות או בגיל ההתבגרות.

כאשר העור נמתח באופן משמעותי ונותר בצורה זו לתקופת זמן ארוכה, סיבי הקולגן והאלסטין נפגמים. כתוצאה מכך, הם מאבדים את חלק מיכולתם לסגת. לכן, כאשר אדם מאבד משקל רב, העור העודף שלו נתלה מהגוף. באופן כללי, ככל שהירידה במשקל גדולה יותר, כך מראה העור העודף יהיה בולט יותר.

מעבר לכך, חוקרים מדווחים כי מטופלים שעברו ניתוח לירידה במשקל מייצרים פחות קולגן חדש, וכמות הקולגן בעורם נמוכה בהשוואה לעור בריא וצעיר.

גורמים המשפיעים על אובדן גמישות העור

מספר גורמים תורמים לעור עודף לאחר הירידה במשקל:

 • אורך הזמן שבו האדם סבל ממשקל עודף: באופן כללי, ככל שהאדם סבל ממשקל עודף או השמנת יתר לאורך זמן רב יותר, כך העור שלו יהיה רפוי יותר לאחר הירידה במשקל, בשל חוסר בקולגן ואלסטין.
 • רמת הירידה במשקל: ירידה במשקל של 40 קילוגרם או יותר, בדרך כלל תגרור מידה רבה יותר של עור עודף, בהשוואה לירידה צנועה במשקל.
 • גיל: עור זקן מכיל פחות קולגן בהשוואה לעור צעיר, והוא נוטה להיות רפוי יותר לאחר הירידה במשקל.
 • גנטיקה: הגנים עשויים להשפיע על האופן שבו העור שלכם מגיב לירידה ועליה במשקל.
 • חשיפה לשמש: הוכח כי חשיפה כרונית לשמש מפחיתה את ייצור הקולגן והאלסטין בעור, ולכן היא עשויה לתרום לעור העודף.
 • עישון: עישון מוביל להפחתה בייצור הקולגן וגורם נזק לקולגן הקיים, ולכן גורם לעור רפוי ומדולדל.
קראו על  דלקת כיס המרה - גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

עור עודף בשל ירידה משמעותית במשקל עשוי להביא לאתגרים רגשיים וגופניים:

 • אי-נוחות גופנית: עור עודף עשוי להיות לא נוח ולהפריע לפעילות הנורמלית. מחקר בקרב 460 מבוגרים מצא כי הבעיה הזו התקיימה לעתים קרובות בקרב אנשים שהשילו 50 קילוגרמים או יותר ממשקלם.
 • פעילות גופנית מופחתת: במחקר בקרב 26 נשים, 76% דיווחו כי העור העודף שלהן מגביל את יכולת התנועה שלהן בעת התעמלות. מעבר לכך, 45% אמרו כי הן הפסיקו להתעמל לחלוטין כיוון שהעור המתנפנף שלהן גרם לאנשים לבהות בהן.
 • גירוי ושבירת העור: מחקר אחר מצא כי מבין 124 אנשים שביקשו לעבור ניתוח פלסטי על מנת להדק את העור לאחר ניתוח לירידה במשקל, 44% דיווחו על כאבים, כיבים או דלקות בעור בשל העור העודף.
 • דימוי עצמי נמוך: עור עודף בשל ירידה במשקל עשוי להשפיע באופן שלילי על הדימוי העצמי ומצב הרוח.

פתרונות טבעיים להידוק העור הרפוי

מודעה

הפתרונות הטבעיים הבאים עשויים לשפר את חוזקתו וגמישותו של העור במידה מסויימת, בקרב אנשים שירדו במשקל במידה מעטה עד ממוצעת.

ביצוע אימוני התנגדות

עיסוק באימוני כוח באופן קבוע מהווה את אחת מהדרכים היעילות ביותר לבניית מסת שריר, בקרב מבוגרים כמו גם מתבגרים. בנוסף לכך שאימונים אלו יסייעו לכם לשרוף קלוריות רבות יותר, עליה במסת השריר עשויה גם לסייע בשיפור מראה העור העודף.

תוספי קולגן

קולגן הידרוליטי דומה מאוד לג'לטין. הוא צורה מעובדת של הקולגן המצוי ברקמות החיבור של בעלי החיים. אף כי הוא לא נבדק על אנשים בעלי עור עודף המהווה תוצאה של ירידה משמעותית במשקל, מחקרים מציעים כי קולגן הידרוליטי עשוי להשפיע באופן מגן על הקולגן בעור.

במחקר מבוקר, הקולגן התחזק באופן משמעותי לאחר ארבעה שבועות של נטילת פפטידי קולגן, וההשפעה הזו נותרה במהלך כל 12השבועות של המחקר. קולגן הידרוליטי מגיע בצורת אבקה וניתן לרכוש אותו בחנויות המוכרות מזון טבעי או באינטרנט.

קראו על  למה קולגן חשוב כל כך? (ואיך משיגים אותו?)

מקור פופולרי נוסף של קולגן הוא מרק עצם, המספק גם יתרונות בריאותיים אחרים.

מודעה

צריכת חומרים מזינים מסויימים ושתיית מים

חומרים מזינים מסויימים הם חשובים עבור ייצור הקולגן ורכיבים אחרים של העור הבריא.

 • חלבון: חלבונים מסויימים הם הכרחיים עבור עור בריא, וחומצות האמינו ליזין ופרולין משחקות תפקיד ישיר בייצור הקולגן.
 • ויטמין C: ויטמין C נחוץ עבור מיזוג הקולגן, והוא גם מסייע להגן על העור מפני נזקי השמש.
 • חומצות שומן מסוג אומגה 3: מחקר קטן מצא כי חומצות שומן מסוג אומגה 3 המצויות בדגים שמנים עשויות לסייע לגמישות של העור.
 • מים: שתיית מיים עשויה לסייע למראה העור שלכם. מחקר אחד מצא כי נשים שהגבירו את צריכת המים היומית שלהן חוו שיפורים משמעותיים בתפקוד העור שלהן.

שימוש בקרמים ממצקים

קרמים "ממצקים" רבים מכילים קולגן ואלסטין. אף כי הקרמים האלו עשויים להגביר באופן מועט וזמני את יכולת המתיחה של העור, מולקלות הקולגן והאלסטין גדולות מכדי שתוכלו לספוג אותן דרך העור שלכם. באופן כללי, יש ליצור קולגן מהפנים לחוץ.

טיפולים רפואיים להידוק העור העודף

בדרך כלל, יש צורך בטיפולים רפואיים או כירורגיים על מנת להדק את העור העודף לאחר ירידה משמעותית במשקל.

ניתוח לעיצוב הגוף

אלו שירדו במשקל במידה משמעותית ביותר, באמצעות ניתוח לקיצור קיבה או שיטות אחרות לירידה במשקל, בדרך כלל מעוניינים בניתוח על מנת להסיר את העור העודף.

בניתוח לעיצוב הגוף, מבוצע חתך גדול, והעור העודף והשומן מוסרים. החתך נתפר באמצעות תפרים עדינים, על מנת להקטין את ההצטלקות.

אלו חלק מניתוחי עיצוב הגוף:

 • ניתוח להכנסת הבטן (אבדומינופלסטי): הסרה של עור מהבטן.
 • הרמה של הגוף התחתון: הסרה של עור מהבטן, הישבן, הירכיים והמותניים.
 • הרמה של הגוף העליון: הסרה של עור מהחזה והגב.
 • הרמה של הירך האמצעית: הסרה של עור מהירכיים החיצוניות והפנימיות.
 • הרמת זרוע (ברכיופלסטי): הסרה של עור מהזרועות העליונות.
קראו על  דברים שהורסים את בריאות העור שלנו

בדרך כלל, מתבצעים מספר ניתוחים על חלקי גוף שונים במהלך השנה או השנתיים הראשונות לאחר הירידה המשמעותית במשקל.

ניתוחים לעיצוב הגוף בדרך כלל מצריכים אשפוז של יום אחד עד ארבעה ימים. זמן ההחלמה בבית נע בין שבועיים לארבעה שבועות. כמו כן, עשויים להיות סיבוכים בשל הניתוח, כגון דימום וזיהומים.

עם זאת, רוב המחקרים מצאו כי ניתוחים לעיצוב הגוף משפרים את איכות החיים בקרב אנשים שסבלו בעבר מהשמנת יתר. עם זאת, מחקר אחד דיווח כי חלק מדירוגי איכות החיים פחתו בקרב אנשים שעברו את ההליך.

הליכים רפואיים חלופיים

אף כי ניתוח לעיצוב הגוף הוא, ללא ספק, ההליך הנפוץ ביותר להסרת עור עודף, קיימות גם אפשרויות פחות חודרניות הכרוכות בסיכון מועט יותר לסיבוכים:

 • VelaShape: המערכת הזו משתמשת בשילוב של אור אינפרה-אדום, גלי רדיו ועיסויים, על מנת להפחית את העור העודף. במחקר אחד, המערכת גרמה להפחתה משמעותית של עור באיזור הבטן והזרוע, בקרב מבוגרים בעלי משקל עודף.
 • אולטרה-סאונד: מחקר מבוקר של טיפול באולטרה-סאונד בקרב אנשים שעברו ניתוח לקיצור קיבה לא מצא אף שיפור אובייקטיבי בכמות העור העודף. עם זאת, אנשים אכן דיווחו על הקלה בכאב ובתסמינים אחרים לאחר הטיפול.

נראה כי אף שההליכים הרפואיים האלו כרוכים בסיכונים מועטים יותר, התוצאות אינן כה דרמטיות, בהשוואה לניתוח לעיצוב הגוף.

השורה התחתונה

העור העודף שנוצר לאחר הירידה במשקל עשוי להיות מצער. עבור אנשים שירדו במשקל במידה מעטה עד מתונה, העור בדרך כלל יתכווץ בעצמו בסופו של דבר, ויתכן כי יוכלו לסייע לו באמצעות פתרונות טבעיים.

עם זאת, אנשים שירדו במשקל במידה משמעותית עשויים להזדקק לניתוח לעיצוב הגוף או להליכים רפואיים אחרים על מנת להדק את העור העודף או להיפטר ממנו.