נפש

6 מיתוסים לגבי לחץ נפשי

הלחץ הנפשי עלול להוביל, בין השאר, לסוכרת ולדיכאון. אין ספק כבר, כי יש קשר ישיר בין הלחץ הנפשי אותו אנו חווים לבריאות גופנו. אך לעומת זאת, ישנם מספר מיתוסים רבים בקשר להשפעת הלחץ הנפשי עלינו, והדבר עלול להוביל ליותר לחץ נפשי. בכתבה זו על כמה מהמיתוסים הגדולים הקשורים ללחץ נפשי.

אגוגו-מגזין בריאות| Agogo | פורסם 26/4/13

לחץ נפשי באמת גורם לאולקוס?
לחץ נפשי באמת גורם לאולקוס?

מיתוס מספר 1: לחץ נפשי הוא תמיד דבר רע

לחץ לא תמיד דבר רע בשבילנו, מה שכן רע זה אי וויסות ואיזון הלחץ הנפשי אותו אנו חווים. לחץ נפשי הוא דבר נורמלי לחלוטין, ואף במקרים מסוימים, כמו סכנת חיים, עשוי להשאיר אותנו בריאים ושלמים.

מיתוס מספר 2: לחץ נפשי מעורר בנו מוטיבציה

האם במצבי לחץ, כמו למשל בעבודה או בלימודים, הלחץ הנפשי גורם לנו למוטיבציה המסייעת לנו להתמודד בהשגת המטרות שהוצבו על ידנו?. מסתבר שלא, עצם ההתחלה במשימה חדשה או פרוייקט חדש היא זו שמדרבנת אותנו, ולא הלחץ הנפשי עצמו, שאף עלול לפגוע בתפוקה.

מיתוס מספר 3: לחץ נפשי עלול לגרום לאולקוס (כיב קיבה)

רבים הם המצבים בהם לחץ נפשי גורם לבעיות בריאותיות, אך אולקוס הוא לא אחד מהם. בעבר, רופאים חשבו כי ייצור מוגבר של מיצי מרה נגרמים כתוצאה של לחץ נפשי. אך למעשה, האולקוס נגרם על ידי בקטריות בקיבה.

מיתוס מספר 4: לא חווים סימנים של לחץ?- אין סיבה לדאוג

ישנם מצבים בהם אנו נתונים ללחץ נפשי, אך איננו חשים שום סימנים או סימפטומים ללחץ, ובכל זאת עלולים לסבול מההשפעות של הלחץ הנפשי. מצב כזה עלול לגרום לאי מודעות ללחץ ולכן, לאי טיפול שלנו בבעיה. לכן, יש להיות רגישים לשינויים הנפשיים והפיזיים החלים בגופנו ולהתייעץ עם איש מקצוע לגבי כל שינוי או חשד בפגיעה בבריאותנו.

קראו על  איך לשמור אנרגיה טובה לתקופות פחות טובות?

מיתוס מספר 5: התמודדות עם לחץ באמצעות אלכוהול

אנשים רבים משתמשים באלכוהול כמעין טיפול בלחץ נפשי. אך למעשה, אלכוהול משחרר בגופנו חומר הנקרא קורטיזול, הורמון המשתחרר דווקא במצבים של לחץ נפשי. במינונים נמוכים, הקורטיזול לא מזיק, אך ככל שהוא משוחרר יותר ויותר, גופנו מתקשה לחזור למצב הנורמלי שלו. הדבר עלול להוביל למצב של לחץ כרוני.

מיתוס מספר 6: פחות עבודה, פחות לחץ

רבים ממקרי הלחץ הנפשי נגרמים במהלך השהייה במקום העבודה שלנו. אנשים החשים חוסר ביטחון במקצועיות שלהם במקום העבודה נוטים ליותר לחץ. לכן, באופן פרדוקסלי, שיפור התפקוד שלנו במקום העבודה לא תהיה כתוצאה מחופשה חדשה שניקח, אלא בשהות יותר ממושכת במקום העבודה, אשר תקנה לנו יותר ביטחון בעצמנו. אך בכל זאת אנו לא ממליצים לספר את זה לבוס שלכם.

[easy_responsive_adsense publisher_id=9406214667396408 ad1=6013518279:336×280 ad2=4583164164:200×200 ad3=34567:200×200 wrapper_id=my-custom-ID]

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!