איכות חיים נפש

עבודה במשמרות פוגעת בבריאות

אנשים העובדים במשמרות נמצאים בסיכון גבוה יותר לחוות אירוע של התקף לב או שבץ, קביעה זו הועלתה לאחר ניתוח עשרות מחקרים שכללו 2 מיליון נחקרים. המחקר קבע כי השעון הביולוגי בעובדי המשמרות נפגע ובכך פוגע משמעותית באיכות חייהם. כמו כן נקשר אורח חיים זה לעלייה בלחץ הדם וסוכרת. מומחים טוענים שהגבלת העבודה במשמרות לילה יכולה להפחית את הנזק שנגרם.

אגוגו-מגזין בריאות| Agogo | פורסם 10/10/12

עבודה במשמרות פוגעת בבריאות
עבודה במשמרות פוגעת בבריאות

קבוצת החוקרים מקנדה ונורבגיה ניתחו 34 מחקרים, מתוך מחקרים אלו עלו כ 17 אלף אירועי לב מכל סוג, כולל דום לב, כ-6000 התקפי לב וכאלפיים אירועי שבץ שנגרמו כתוצאה מחוסר הזרמת חמצן למוח. אירועים אלו היו שכיחים יותר בעובדים במשמרות, עוד עלה כי יש עלייה של 23% בסיכון להתקף לב, עלייה ב 24% באירועי לב ועלייה של 5% בסיכון לשבץ. החוקרים לקחו בחשבון את המצב הסוציו-אקונומי של הנחקרים, את התזונה והמצב הבריאותי הכללי שלהם.

העובדים במשמרות נמצאו בעלי נטייה להרגלי אכילה ושינה לא תקינים, בעיית השינה של עובדי הלילה עולה מחוסר הגדרה קבועה של הזמן לשינה, הם נמצאים באופן מתמיד במתח במערכת העצבים שגורמת לסוכרת ובעיית כולסטרול.

העבודה במשמרות יכולה להוביל לחוסר תאבון ובעיות עיכול, הסתמכות על תרופות הרגעה, עבודה במשמרות עלולה לגרום לפגיעה בתפקוד וכך בין השאר מגבירה את הסיכון לטעויות ולתאונות בזמן העבודה.

אז מה אפשר לעשות?

  • הימנעות, כמה שניתן, מעבודה במשמרות לילה.
  • לא לעבור את גבול 12 השעות עבודה במשמרת.
  • להקפיד שבמקום העבודה לא יעבדו העובדים יותר מ-2 לילות ברצף.
  • לא לוותר על שינה מלאה בין המשמרות.

אורח חיים בריאותי תקין, הכולל תזונה נכונה, פעילות גופנית והפסקת העישון יתרמו להקלה בתסמינים המלווים בעבודה במשמרות.

קראו על  29 שימושים גאוניים לשמן קוקוס

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!