7 דברים שצבע השתן שלכם אומר על בריאותכם
מודעה

7 דברים שצבע השתן שלכם אומר על בריאותכם

העיניים יכולות להיות חלון לתוך הנשמה, אבל האסלה היא חלון אל הגוף. מסתבר שניתן ללמוד הרבה על מה שקורה בתוך הגוף על ידי בחינה של מה שיוצא החוצה ממנו. למעשה, זו נהייתה עצה סטנדרטית למדי לפקוח עין על מה אתם משאירים מאחור כשאתם משתינים, ולשאוף לצבע לימוני בהיר כסימן לרוויה אופטימלית. אלו הם שבעת הדברים שצבע השתן יכול להעיד על בריאותנו.

אגוגו-מגזין בריאות | Agogo | פורסם 25/7/16

הבעיה, מלבד העובדה שצריך להסתכל לתוך האסלה, שהסתכלות על צבע השתן לא תמיד מדויקת בניבוי התייבשות כמו למשל, בדיקת דם, כך עולה ממחקר בעיתון האמריקני לתזונה רפואית. המחקר בדק בדיקות הידרציה בקרב אנשים מבוגרים ומצא כי צבע השתן יכול להיות שונה על ידי הרבה גורמים אחרים מכדי לחזות הידרציה באופן מדויק.

הצבע הצהוב של השתן מקורו בתוצר לוואי כימי אשר מגיע כאשר הכליות עושות את עבודת ניקוי הפסולת שלהן. ככל שאתם מיובשים יותר, השתן הופך מרוכז יותר ומקבל צבע כהה.  צבע צהוב בהיר משקף איזון טוב בין הידרציה גבוהה או נמוכה מדי.

המשיכו לקרוא למטה

יש פעמים, לעומת זאת, שלא רואים צהוב בהיר באסלה, בלי שום קשר להתייבשות. תאמינו או לא, השתן יכול להכיל קשת שלמה של צבעים. מקרה לדוגמא: אחות שעובדת במעבדת בית חולים, תפסה את ספקטרום הצבעים הזה בתמונה המקסימה (ומעט מלחיצה!) של השתן.

צבע שתן
צילום של מגוון צבעי השתן.

הנה מה שאתם צריכים לדעת למקרים שבהם השתן שלכם לא צבוע בצבע לימונדה:

אם הוא אדום

בטח אכלתם סלק, או אולי אוכמניות, או אפילו ריבס (צמח). שתן אדום או ורוד לאחר אכילת סלק הוא נפוץ כל כך עד שיש לו שם משלו: ביטוריה. כמה מהתרכובות האחראיות לצבע של המזונות היפים האלה מופרשות בשתן לאחר שהכליות מסיימות לעבד אותן. זה אמור להיעלם עד היום שלמחרת, אבל אם השתן האדום נמשך זמן רב, זה עלול להיות סימן לגידול בשלפוחית השתן או בכליות. אם לא אכלתם לאחרונה ממאכלים אלה, ובמיוחד אם הבחנתם בקרישי דם או חלקים אחרים של רקמה בשתן, יש לגשת לרופא. שני המצבים נדירים ביותר, אבל לעיתים לא מאובחנים בזמן, במיוחד אצל נשים, שעלולות לפרש את זה בטעות כשאריות מהמחזור החודשי.

קראו על  דם בשתן (המטוריה) - גורמים, אבחנה, טיפול ומניעה

אם הוא כתום

בדיוק כמו שהעור יכול להפוך כתום אם אוכלים יותר מדי גזר, כך יכול לקרות גם לצבע השתן. הגזמה בזה אומרת שאתם מעבירים לעצמכם מנה גדושה של בטא קרוטן, אשר מופרש לאחר מכן בשתן. הטיפול ללא מרשם לדלקות שתן, סדורל (פנאזופירידין), וקומדין לדילול הדם, יכולים גם לגרום לשתן כתום. החדשות הטובות הן, שאתם יודעים מראש שאתם לוקחים תרופות אלה, והרופא יזהיר אתכם מראש על התופעה של שינוי צבע השתן, כך שלא תיכנסו ללחץ. אבל אם אתם מבחינים בצבע זוהר או צבע כתום זוהר, זה עלול להעיד משהו על הכבד, במיוחד אם אתם מבחינים בגוון צהבהב בלבן של העיניים.

אם הוא צהוב זוהר

צבע צהוב בוהק וזוהר באסלה, קשור ככל הנראה למצבור הויטמינים שלכם. ויטמינים מקבוצת B, בעיקר B12, גורמים לשינוי הגוון הדרמטי הזה. אין סיבה לדאגה-למעט העובדה שככל הנראה שילמתם כסף טוב עבור ויטמינים שאתם פשוט משתינים החוצה.

אם הוא ירוק

גם אם לא שמתם לב לריח האספרגוס המוכר, ירקות עלולים לשנות את הצבע של הפיפי לכדי גוון ירקרק. אם כי בכמה מקרים נדירים, שתן ירוק יכול להיות סימן של צורה מסוימת של דלקת בדרכי השתן הנקראת זיהום פרוטאוס. החיידק שגורם לזה יכול גם לגרום לאבנים בכליות, כך שאם אתם עדיין רואים ירוק ולא אכלתם אספרגוס, הגיע הזמן לבדוק את זה.

אם הוא כחול

מחלה גנטית נדירה בשם היפרקלצמיה, אשר כרוכה ביתר סידן בעצמות, יכולה לגרום לשתן כחול. כן, שתן כחול הוא מצב אפשרי. אבל מה הסבירות? – מאוד נדירה, בקושי נתקלים בזה.

המשיכו לקרוא למטה

אם הוא חום

פורפיריה, הן קבוצה נדירה של בעיות שבדרך כלל כרוכות ברגישות לאור ולפעמים יכולות להוביל לשתן חום בשל האופן שבו תאי הדם האדומים מפורקים בגופם של אנשים הסובלים מהבעיה. הסבירות כאן גם כן נמוכה ביותר,  אבל אם פיפי החום מלווה בכאב בטן, פריחות, או התקפים, ייתכן שאתם סובלים מבעיה גנטית זו. כאשר הדם מתפרק, הוא יכול להופיע בצורה חומה, כך שפיפי חום יכול גם להיות סימן של משהו רציני, כמו גידול. או, אם אתם מעריצים של ריבס או של פולים, ייתכן שתבחינו בצבע קולה בשתן לאחר שאכלתם ממאכלים אלה.

קראו על  16 סימני אזהרה לכך שהכבד שלכם עמוס ברעלים המשמינים אתכם

אם הוא לבן

הפיפי לא חייב להיות ירוק כדי לאותת שזיהום הרים את ראשו המכוער. לפעמים השתן יותר מרוכז או כהה עם דלקת שתן, זו הסיבה שאומרים לנו לשתות הרבה נוזלים, כאשר אנו סובלים מזיהום בדרכי השתן. אבל מים לבד לא יעבירו את זה, במיוחד אם השתן מקבל צבע לבן מעונן. זה יכול להיות אבנים בכליות או דלקת ממש לא נעימה. אתם בעצם משתינים מוגלה. יש לגשת מיד לרופא.

שורה תחתונה? עדיף שתתייעצו עם הרופא כשזה לא ביג-דיל מאשר שזה באמת רציני. שתן בריא יכול לנוע בין צהוב בהיר עד כהה, אבל אם זה כל צבע אחר בקשת והידרציה או תזונה לא מתקנות את זה, עדיף שתיבדקו.

אהבתם את המאמר? פרגנו בלייק!

שני הספרים שלנו מסייעים לאכילה בריאה וירידה במשקל!📗

  • "לאכול בריא" – הוא ספר המכיל ידע מקצועי רב וטיפים על תזונה בריאה וירידה במשקל.
  • "לבשל בריא" – מכיל עשרות מתכונים בריאים שניתן לשלב בתפריט הדיאטתי היום-יומי.
לחצו לפרטים מלאים>>>
מודעה