נפש

הוכחה לחיים לאחר המוות על פי המדע

האם ישנה הוכחה מדעית הגורסת כי ישנם חיים לאחר המוות? על פי המחקר הגדול ביותר שנעשה עד היום בבריטניה על 2060 מטופלים, מאוד יכול להיות שכן.

אוזבק תחאוכה | אגוגו-מגזין בריאות | Agogo | פורסם 7/1/15

האם ישנם חיים לאחר המוות?
האם ישנם חיים לאחר המוות?

קבוצת חוקרים מבריטניה חקרו במשך ארבע שנים אנשים שחוו אירוע של דום לב ותיעדו את חוויותיהם, החוקרים מצאו כי 40 אחוזים מהנשארים בחיים תיארו חוויות דומות של "מודעות" גבוהה יותר בזמן שהם הוגדרו במצב של מוות קליני.

המומחים יודעים היום כי המוח "מכבה את עצמו" לאחר 20 עד 30 שניות לאחר שהלב נעצר – ולכן, אין אפשרות להגיע לרמת מודעות כלשהי במקרים כאלה.

אבל המדענים במחקר החדש טוענים כי הם שמעו מהמטופלים במחקר חוויות אמיתיות עד שלוש דקות מרגע שחוו את דום הלב – ויכלו לזכור אותם בפירוט במהלך ביצוע ההחייאה.
אחד החוקרים במחקר דר' סם פרניה טוען כי עד היום חוויות כגון אלו שנאמרו על ידי מטופלים שחוו חוויות סף מוות נחשבו כהזיות בלבד.

אבל ישנם אירועים שקשה להסביר אותם, כמו תיאור מפורט של חולה בן 57 מחדר הניתוח, בו הוא מתאר את הרופאים והאחיות מנסים להחזיר אותו לחיים – הוא מתאר את האירוע כאילו הוא משקיף עליהם מהצד של החדר. מטופלים רבים נוספים תיארו את החוויה שלהם כדומה מאוד לזו.

דר' פרניה טוען כי "אנו יודעים כי המוח לא יכול לתפקד לאחר שהלב מפסיק לפעום. אבל במקרה זה התודעה של האדם המשיכה עד שלוש דקות."

"האדם תיאר את כל מה שקרה בחדר בדיוק, והכי מוזר שהוא תיאר את צליל המכונה בחדר הניתוח שמשמיעה רעש מיוחד כל שלוש דקות."

"הוא נראה אדם אמין וכל מה שהוא אמר שקרה לו, אכן קרה", דר' פרניה הוסיף.

קראו על  התקפי פאניקה: תסמינים ודרכים להתמודדות

דר' פרניה חקר 2060 חולים מ15 בתי חולים שונים בבריטניה, ארצות הברית ואוסטריה. 46 אחוזים מהם נשארו עם זכרונות נפשיים מהאירוע, ו-2 אחוזים מהם ממש הצליחו לתאר את מה שראו ושמעו באותם אירועים חוץ גופיים. דר' פרניה טוען כי ממצאי המחקר מביאים את חוויות המוות בצורה מקורית וללא דעות קדומות כלשהן.

אהבתם? פרגנו בלייק!

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!