נפש

האם רכילות טובה לבריאות?

רכילות טובה לבריאות?

נמאס לך להקשיב לרכילות של בן הזוג, קרובי המשפחה או חבריך לעבודה?, אתה לא לבד, אבל אולי בכל זאת כדאי שתשאר ותקשיב לרכילות, כי על פי מחקר חדש מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, רכילות יכולה למנוע התנהגות רעה, מונעת נצלנות ומפחיתה את רמת הלחץ שלנו.

אגוגו-מגזין בריאות| Agogo | פורסם 26/12/12

רכילות טובה לבריאות?
רכילות טובה לבריאות? photl.com

הדעה בחברה על רכילות היא בהחלט דעה רעה, אך פסיכולוגים קובעים כי לרכילות יש תפקיד מכריע בתחזוקה של הסדר החברתי. העברת מידע בין בני אדם באמצעות ריכול גורמת להם להרגיש טוב יותר, ובכך מפסיקה את התיסכול אשר גרם להם לרכל מלכתחילה. נראה כי מהיותנו יצורים חברתיים טמון בנו הדחף להעביר מידע לאחרים. נמצא כמו כן כי הרכילות עצמה יכולה להשפיע פיזיולוגית וכי פעימות לבם של הנחקרים בניסוי התגברו כשהם האזינו לרכילות וכשהם העבירו את הרכילות למישהו אחר פעימות לבם נחלשו.

יש לציין כי המחקר התמקד בעיקר בצדדים החיוביים שיש לרכילות, כלומר העברת המידע נעשתה על ידי הנחקרים במקרים בהם מושא הרכילות היו אנשים לא אמינים ולא כנים. המחקר לא עסק בסוג הרכילות של צהובונים המתמקדים בסלבריטאים וחייהם הפרטיים, רכילות שכזו אין לה כמעט השפעה על חיינו, למרות שהצגת הבעיות האישיות של אדם מפורסם בעיתונות יכולה לגרום לחלק מהקוראים אפשרות להמנע מאותה טעות התנהגותית של אותו מפורסם.

החוקרים באוניברסיטת ברקלי בחרו ארבעה משחקים ובכל משחק תגמלו את הנחקרים אשר התנהגו בצורה אדיבה לאחרים וזיכו אותם בנקודות זכות. לנחקרים הוצמדו מכשירים למדידת פעימות הלב, ובאמצעותם גילו החוקרים כי כאשר נחקר שם לב על נסיון לרמות על נחקר אחר פעימות לבו מתגברות, וכשלאותו נחקר ניתנה האפשרות להזהיר את הנחקר התמים באמצעות פתק אזהרה פעימות לבו נחלשו והוא נרגע.

גם בניסוי נוסף במחקר אשר בא לבדוק את רמת הדאגה לזולת של הנחקרים כלפי חבריהם וכמו כן את היכולת שלהם לשיתופיות, התגלה, בדומה לניסוי הראשון, כי ככל שהנחקרים גילו נסיונות של אנשים לרמות אחרים כך הדבר התבטא בתיסכול בנחקרים.

קראו על  4 דברים שאפשר ללמוד מאנשים מוחצנים

התוצאה העיקרית שעלתה מהמחקר היא כי התנהגותנו מושפעת רבות מהצפייה שלנו באחרים, כלומר כשאנו מזהים שנעשה עוול לאחר אנו נעשים מתוסכלים, אך היכולת שלנו לתקשר ולהעביר את המידע לאחרים שיוכלו לסייע גורמת לנו להרגיש טוב יותר.

אהבתם? הצטרפו לאגוגו בפייסבוק


הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!