נפש

התקה והשלכה – מנגנוני ההגנה של הנפש


לכולנו זה קרה, מישהו עיצבן אותנו בעבודה, בלימודים או בכל מקום אחר, אנחנו מגיעים הביתה ומוציאים את הכעס על הראשון שנקרה בדרכנו. למה זה קורה?, למה אנחנו מתנהגים ככה? ולמה אין לנו כל כך סיבה לדאוג. בכתבה זו נדבר על שני מנגנוני הגנה נפשיים שאנו בני האדם משתמשים בהם: התקה והשלכה.

אגוגו-מגזין בריאות| Agogo | פורסם 7/12/12

התקה תפקידה לשחרר לחץ נפשי
התקה תפקידה לשחרר לחץ נפשי

התקה

יוסי במקום עבודתו נתון ללחץ רב, הוא צריך לעמוד בציפיות מעסיקו וכשהוא לא מצליח, הבוס נוזף בו קשות, יוסי כמובן לא נמצא במקום שהוא יכול להשיב לבוס כגמולו, הוא דואג למקום פרנסתו, הוא מהנהן לבוס ונוסע לביתו. כשיוסי מגיע לביתו, אישתו מראה לו כדרך אגב את התשלומים שהם צריכים לשלם ויוסי נטפל לאשתו בצעקות.

דוגמא זו היא מקרה קלאסי בו האדם משתמש במנגנון הגנה הנקרא "התקה", תפקיד מנגנון הגנה זה הוא לשחרר אצלנו לחץ נפשי, הוא תהליך לא מודע, האדם עושה התקה (העברה) מהאובייקט המקורי שעורר אצלו את התחושות לאוביקט זר אחר. מנגנון זה הוא נורמאלי לחלוטין ולא צריך להפסיק להשתמש בו, אך ברגע שהתופעה הופכת לקבועה, יומיומית יש צורך בטיפול בבעיה. ההתקה נעשת על אוביקט ניטראלי, האוביקט לא חייב להיות אדם מסויים, אלא יכול להיות גם עצם מסויים כמושא לפורקן הכעס. אדם המכה בידו על שולחן או טורק דלת בעוצמה. דרך טובה להתמודד אם התקה היא דרך ספורט ופעילות וגופנית המשחררת את הלחצים למקומות חיוביים.

השלכה

אתה וחברך הולכים ברחוב, חברך אדם מלא במיוחד, ממולכם מגיע אדם מלא כמוהו, חברך מיד פונה אליך ואומר "תראה, תראה את השמן הזה, הוא בקושי זז".

בדוגמא זו מופיע מנגנון הגנה נוסף הנקרא "השלכה". האדם משליך את התחושות הלא מודעות כלפי עצמו, לכיוון אדם אחר. כמו במנגנון ההתקה, גם מנגנון זה הוא נורמאלי לחלוטין, אך גם כאן אם התופעה נהיית שכיחה יש לטפל בבעיה. לעומת ההתקה המתבטאת בכעסים ורגשות שליליים על אובייקט אחד במקום על אחר, במנגנון ההשלכה האדם מייחס לאחרים תכונות, רגשות, מחשבות והתנהגויות שליליות שלו עצמו כלפי אדם אחר, וכך הוא יכול להתעלם מראיית התכונות השליליות של עצמו.

שני המנגנונים שהובאו בכתבה זו הם חלק ממנגנוני ההגנה שאנו משתמשים. אנו משתמשים במנגנוני ההגנה בכדי להתמודד בעיקר במצבי חרדה, לחץ ותחושות שליליות. התופעה היא טבעית ונוראמלית לחלוטין וכולנו משתמשים בה ללא יוצא מן הכלל, אך כשהתופעה נהיית לשיטה יש לטפל בה בצורה מקצועית.

אהבתם? הצטרפו לאגוגו בפייסבוק

קראו על  איך לגרום לאנשים להתאהב

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!