איך לעזור לתינוק שלכם לישון ברציפות כל הלילה
מודעה

איך לעזור לתינוק שלכם לישון ברציפות כל הלילה

לגרום לתינוק לישון כל הלילה זה משהו שכל הורה חולם עליו. אף על פי שהתינוקות הנולדים ישנים 16-17 שעות ביממה, הם לא עושים זאת ברצף של יותר מ 2-4 שעות, יום או לילה, במהלך השבועות הראשונים.

מודעה

אולם, כאשר התינוקות מגיעים לגיל של 6 עד 8 שבועות, הם מתחילים לישון פחות ביום ויותר בלילה. עם מספר התאמות גם התינוק שלכם יכול ללמוד לישון יותר טוב בלילה.

בהתחלה, קחו בחשבון למחאה מצד התינוק, אך במהרה הוא או היא יתרגלו לשינוי. ואז איכות השינה תשתפר בכל הבית.

1.השמיעו צלילי רעש לבן

אם כל רעש קל כמו לחיצה על כפתור המנורה או סגירת הדלת מעיר את התינוק שלכם, אז זה זמן להשמיע קצת רעש לבן. רעש לבן הוא אחד מעזרי השינה היעילים, הזולים והקלים ביותר ליישום עבור לתינוקות. זה עוזר לאמהות להרגיע תינוקות קשים תוך מספר דקות.

הדבר דומה לקולות שהתינוק שמע 24/7 ברחם. הרעש החזק, הקצבי והמוכר מסייע לתינוקות לישון טוב יותר ואף מפחית מתח. רעש לבן ממסך צלילים אחרים וזה עוזר לתינוק לישון כל הלילה.

הצליל של מאוורר יכול ליצור זמזום עדין, אשר עובד נהדר בתור רעש לבן. יש גם אפליקציות חינמיות להפעלת רעש לבן וכן מכשירים להשמעת רעש לבן הקיימים בחנויות.

2.להאכיל את התינוק בזמן

עבור תינוקות רבים, שגרת השינה כוללת האכלה נכונה. הדבר מבטיח שהתינוק יילך לישון שבע ולא יתעורר בשל רעב. עם זאת, אתם חייבים לנסות ולהאכיל את תינוקכם לפחות 30 דקות לפני שהוא הולך לישון. אם התינוק כבר החל לאכול אוכל מוצק, הקפידו שהארוחה תהיה קלילה ובריאה. יש להימנע מכל דבר שיכול לגרום לגזים או נפיחות.

אם התינוק מתחת לגיל 6 חודשים, וודאו שהוא מגהק לאחר ההאכלה. כל האוויר שנלכד בבטן יגרום לתינוק לחוסר מנוחה ועלול להוביל לבכי תדיר בלילה. שמרו על האכלת הלילה שקטה ורגועה, ועל האכלת היום יותר חברתית ותוססת. זה יעזור לתינוק  ללמוד את ההבדל בין היום והלילה. אם הקטנצ'יק מתעורר ובוכה, המתינו 10 דקות לפני שתציעו לו הנקה או בקבוק.

3.הקפידו על הרגלים לפני שינה

תינוקות קטנים לומדים בקלות, ומעקב אחר הרגלי שינה עקביים יעזור לתינוקכם לישון טוב יותר בלילה. תינוקות אוהבים שגרת שינה עקבית וצפויה, המספקת להם את המסר הנכון שהגיע הזמן לישון. כשתינוק יודע מה אמור להגיע, סביר להניח שיקבל זאת במהירות וירגע. שמרו על שגרת שינה פשוטה. התחילו עם עיסוי קל, ולאחריו אמבטיה חמה, בגדים נקיים וחיתול נקי. הפעילו קצת מוסיקה נעימה, ותנו לתינוק כמה חיבוקים חמים כדי לעזור לו להירגע. במהרה התינוק ישייך את הפעילויות הללו עם שינה.

קראו על  איך לטפל באף סתום?

4.כבו את האורות

מודעה

בדיוק כמו שאתם לא יכולים לישון בחדר מואר, התינוק לא יכול. אורות בהירים יכולים להפריע מאוד לתינוק. שמרו על אורות חדר התינוק דולקים בבקרים ובמהלך תנומות במהלך היום, אך אין להשאיר אור דולק בלילה. שמירה על האורות כבויים או מעומעמים בלילה יעזור לתינוקכם ללמוד את ההבדל בין יום ולילה. זה גם יעזור להסדיר את השעון הפנימי של גופו.  גם אם אתם צריכים להחליף חיתול מלוכלך בלילה, יש לעשות את זה עם אורות מעומעמים, ועם דיבור ואינטראקציה מינימליים.

5.להסדיר את טמפרטורת החדר

כפי שאתם לא יכולים ליהנות משינה עמוקה בחדר כאשר הוא חם או קר מדי, אתם לא יכולים לצפות למשהו שונה אצל האושר הקטן שלכם. נסו ליצור את הטמפרטורה והלחות הנכונות כדי לעזור לתינוק לישון עמוק. שמירה על טמפרטורת שינה עקבית של סביבות 21 מעלות בלחות יחסית של כ- 50 אחוזים, נחשבות אידיאליות עבור תינוקות. בנוסף, אם התינוק נראה מיוזע, הורידו שכבה של שמיכות או בגדים. אם נראה שקר לתינוק, הוסיפו שכבה כדי שירגיש נעים יותר.

אל תעשו את הטעות של לשים את התינוק החם במיטה קרה. תינוקות לא אוהבים את השינוי המיידי בטמפרטורה וזה יכול לגרום להם לעצבנות. כהורים, האחריות היא שלכם לוודא שהחדר שבו התינוק ישן לא יהפוך חם או קר מדי.

6.השכיבו את התינוק לישון מנומנם אך ער

הורים רבים עושים את הטעות של נדנוד או הנקת התינוקות שלהם לשינה, ואז מניחים אותם בשקט בעריסה. זה גורם לתינוקות להתעורר לעתים קרובות בלילה, כיוון שאין להם מושג איך להירדם שוב בכוחות עצמם. אם אתם רוצים שהתינוק יישן היטב כל הלילה, שימו אותו במיטתו כאשר הוא במצב מנומנם. זה אולי נשמע טיפשי, אבל זה עוזר לתינוקות ללמוד את המיומנות של להירדם בכוחות עצמם. מנומנם אך ער- אומר שהתינוק רגוע, שליו ועוצם את עיניו לעתים קרובות. כאשר תשכיבו את התינוק, העיניים עלולות לרפרף במשך כמה שניות ועד מהרה הוא ייסחף לתוך שינה שלווה.

קראו על  איך לשפר את ייצור המלטונין בגופנו? לשינה טובה יותר

הטריק הזה מאוד עוזר, אבל זה יכול לקחת שבוע עד שתינוקכם ילמד אותו. שימו לב, תמיד לשים את תינוק לישון על הגב, והוציאו מהעריסה שמיכות ופריטים רכים מיותרים אחרים.

מודעה

7.שמרו על איזון נכון בין פעילות ותנומות בשעות היום

חשוב לעודד יותר פעילות במשך היום. כשהתינוק ער, אתם יכולים לדבר, לשיר ולשחק איתו.  גירוי זה במהלך היום יסייע לקדם שינה טובה יותר בלילה. עם זאת, עליכם לוודא שהתינוק לא עייף מדי במהלך הערב. זה יכול להקשות על התינוק להרגע בקלות בלילה. שגרת היום של התינוק אינה שלמה בלי כמה תנומות קצרות.

תנומות במהלך יום רגיל תבטחנה כי התינוק לא יהיה עייף מדי. שתיים עד שלוש תנומות קצרות במהלך יום של 20 עד 30 דקות הן אידיאליות. התנומה האחרונה לא צריכה להיות קרובה מדי לשעת השינה המתוכננת של התינוק. למעט תינוקות, נמנום של פעוטות לא צריך לעלות על יותר משלוש שעות בסך הכל במשך יום שלם.

8.חלקו עם התינוק חדר ולא מיטה

הימנעו משינה במיטה עם התינוק, כיוון שזה לא יעזור לו ללמוד לישון בכוחות עצמו. שינה משותפת, יכולה להקשות על תינוקות להירדם בכוחות עצמם. זה אפילו עלול להגביר את הסיכון של התינוק לתסמונת מוות בעריסה (SIDS). אמהות צריכות להימנע מלהניק את תינוקותיהן בשכיבה במיטה.

האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים (AAP) ממליצה על שינה באותו חדר אך לא באותה מיטה, הסדר שינה שבו התינוק ישן באותו חדר עם ההורים אבל במיטות נפרדות. כדי להבטיח את הבטיחות של התינוק, תוכלו למקם את מיטת התינוק בחדר השינה שלכם. בדרך זו התינוק יהיה קרוב אליכם, אך בעת ובעונה אחת, מרחק מה יישמר.

על פי האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים, שיתוף בחדר, באמת יכול לעזור להפחית את הסיכון של מוות בעריסה.  השגת גישה ישירה ומתמדת לתינוק הישן,  גם באמת יכולה לעזור להורים לישון טוב יותר.

9.השתמשו במוצץ

במקום להניק או לנדנד את התינוק לשינה, שקלו להשתמש במוצץ. התנועה המחזורית של הפה של התינוק  תוך כדי השימוש במוצץ, עוזרת לו להרגע במהירות. יתר על כן, שימוש במוצץ בזמן השינה מסייע להפחית את הסיכון של מוות בעריסה.

קראו על  רוצים להירדם טוב בלילה? עשו את זה כל בוקר!

מחקר משנת 2012 שפורסם בסקירת רופאי המשפחה, נותן טיפים רבים על הפחתת הסיכון למוות בעריסה, ושימוש במוצץ הוא אחד מהם. הקפידו להציע מוצץ לתינוק עד גיל 3- 4 שבועות, וכאשר הוא מורגל לשגרת האכלה יעילה. אם בזמן השינה המוצץ נופל מהפה של התינוק, והוא לא בוכה, אין צורך לדחוף אותו בחזרה. התינוק ילמד בהדרגה לישון בלי מוצץ. בעת שימוש במוצץ, הורים צריכים לרחוץ ולחטא אותו מדי יום כדי למנוע הצטברות של חיידקים עליו. בנוסף, זה רעיון טוב להחליף מוצצים בקביעות.

10.העדיפו את אותה שעת שינה

במיוחד כאשר מדובר בהרגלת התינוק לישון כל הלילה, הורים צריכים להעדיף את אותה שעת השכבה. כל שינוי בשגרת השינה של התינוק יכולה להפוך אותו לעצבני ועירני. שמירה על אותה שעת השכבה מסייעת לפתח את השעון הפנימי של התינוק, ומסדירה את מחזור הורמוני היום והלילה. אל תעשו את הטעות של לנסות ולדחוף קדימה את שעת השינה של התינוק, בתקווה שהוא יישן עוד קצת למחרת בבוקר. יתר על כן, זה יכול לעשות את התינוק עייף יותר, דבר אשר יקשה עליו אף יותר להרגע ולהרדם.

שעת שינה מתוזמנת ושמירה על אותה שגרה, עוזרות לתינוק להבין כי הגיע זמן לישון. התינוק יתחיל אוטומטית להראות "סימני שינה" בצורה של שפשוף עיניים, פיהוק והאטת הקצב שלו.

טיפים נוספים:

  • כל תינוק הוא שונה, אז מה שעובד עבור התינוק שלכם לא בטוח יעבוד אצל תינוק נוסף.
  • זה יכול לקחת 3 עד 14 ימים בכדי לשנות את דפוסי השינה של התינוק.
  • אם התינוק שלכם מתעורר בלילה, חכו כמה דקות לפני הקימה אליו. תינוקות רבים יקימו מהומה ויתבכיינו קצת, אך יחזרו לישון במהרה בכוחות עצמם.
  • אתם חייבים ללמוד לכבד את ההעדפות של תינוקכם, ובהתאם לבצע התאמות לשגרה וללוחות הזמנים.
  • שמרו על סביבת השינה של התינוק ללא שמיכות, כרבוליות, כריות ופריטים רכים אחרים, כגון צעצועים.
  • אין לשים תינוקות על מיטות מים, מזרני אוויר, כריות, חומרים רכים או מצעים רופפים, אפילו באופן זמני.
  • זכרו תמיד כי כל סוג של מיטה מאולתרת אינה בטוחה עבור תינוקכם.
  • ודאו שהתינוק ישן בסביבה נקייה מעישון.
  • הימנעו מכיסוי הראש של התינוק או מחימום יתר בזמן השינה.
מודעה