איכות חיים

בתי הגידול הבלתי צפויים של החיידקים

מתי בפעם האחרונה החלפתם את המים של הווישרים במכונית שלכם?, במקרה שחלף הרבה זמן מאז כדאי שתדעו כי המים שנועדו לניקוי השמשה במכונית שלנו, למרות שהם נראים תמימים לגמרי, עלולים להוביל להתפשטות נגיפים. הסיבה לכך היא מים עומדים, מים אלו הם בית גידול מעולה לחיידקים. לצערנו זה לא המקום המפתיע היחיד כמקור למחלות, בכתבה זו נגלה מקומות נוספים בהן החיידקים יכולים לארוב לנו, ומה אנו יכולים לעשות כדי להגן על עצמנו.

אגוגו-מגזין בריאות| Agogo | פורסם 6/1/13

מכילים בקטריות רבות באזור הזרבובית
מכילים בקטריות רבות באזור הזרבובית

מייבשי ידיים

מייבשי ידיים, אלו הנמצאים בשירותים ציבוריים בדרך כלל, לעיתים קרובות מכילים בקטריות רבות באזור הזרבובית. האוויר החם יוצא מהמייבש בטמפרטורה מושלמת, היוצרת קרקע גידול מעולה לחיידקים. עד כדי כך שכמות החיידקים יכולים לגדול ב-250 אחוז. הבקטריות נישאות עם האוויר היישר לכפות הידיים ולאטמוספירה, הדבר עלול להוות בעיה אמיתית בהתפשטות אורגניזמים כמו סלמונלה ואי קולי, הדבר נגרם כתוצאה מכך שמרבית האנשים מייבשים את ידיהם לפני ששטפו את ידיהם כיאות.

נייר ייבוש חד פעמי כמו נייר טואלט יכול לצמצם את התופעה ב-58 אחוזים, לעומת זאת ייבוש בבד כותנה כמו לדוגמא מגבת יצמצם ב-45 אחוזים. השורה התחתונה היא שצריך לשטוף את הידיים ולייבשן כיאות בנייר ייבוש, ולא להשתמש בשום אופן במייבשי האוויר החמים.

ראשי מקלחת

מקלחת בבוקר אולי תורמת להרגשת הרעננות שלך, אך כמו כן יכולה לחשוף אותך לצבא של בקטריות רעות. כמעט בשליש ממשקי הבית נמצאות בראשי המקלחות כמות משמעותית של מיקובקטריום אויום, חיידק הגורם לזיהום בריאות, הכמות יכולה להגיע ליותר מ-100 מהכמות הנמצאת במים רגילים. חיידק זה נצמד לדוש המקלחת, וכשזרם המים מופעל החיידק מופץ ועלול לחדור לריאות דרך האוויר.

בעוד התופעה לא אמורה לסכן את האדם הבריא הממוצע, היא כן יכולה להזיק לאלו עם מערכת חיסונית חלשה, כמו מבוגרים, נשים בהריון או אנשים הרגישים למחלות. ראש מקלחת עשוי מתכת נלחם טוב יותר בתופעה ויכול להיות אלטרנטיבה טובה לראש פלסטיק. בכל מקרה ההמלצה היא לפתוח את זרם המים בתחילת כל מקלחת למשך 30 שניות לפני שנכנסים מתחת לזרם המים.

קראו על  5 סיבות לשתיית מים מכלי נחושת

עגלות סופר

מחקר של אוניברסיטת אריזונה מצא כי ב-75 אחוזים מעגלות הסופר נמצאו חיידקי צואה. הידית ומושב התינוק הם מועדים לפורענות במיוחד.

טלפונים ניידים

הפריט ההכרחי הזה יכול להכיל כמות בקטריות רעות יותר מקרש אסלה, סוליית נעליים או ידית של דלת. השילוב של השימוש הידני הרב, הימצאות הנייד במקומות חמימים כמו תיקים וכיסים, והחום הנוצר ממנו גורמים לו להיות מקור עיקרי לגידול חיידקים, כמו סטיפלוקוקוס אוראוס אשר עלול לגרום לפצעונים, לדלקת ריאות ואף לדלקת קרום המוח.

ההמלצה היא לנקות את הסלולרי לעיתים קרובות יותר, כשהעדיפות לחומרים מחטאים אנטיביוטים, וכמו כן להחזיק את הנייד במקומות יבשים וקרירים.

ארגזי חול

הפעילות המועדפת על ילדיך הקטנים, כנראה לא תסיר ממך דאגות לגמרי. לאחר בדיקה של 107 ארגזי חול על ידי מיקרוביולוגים יפנים, נמצא כי 75 אחוז מהם מכילים צואה של חתולים. ארגזי חול בלתי מכוסים עלולים להוות מקור לחיידקים טפילים הנמצאים בצואת חתולים ויכולים לשרוד שם ימים רבים. המחקר היפני מצא כי ארגזי חול קטנים מזוהמים יותר ועלולים להוות סיכון בריאותי גדול יותר. מים נלכדים בארגזי החול והשילוב עם אוויר קורא לבקטריות רבות, ככל שמצע החול קטן יותר כך התפשטות זיהום הבקטריה מהירה יותר.

לכן העצה העיקרית היא לשים לב לכך שהילדים שוטפים את הידיים כיאות מיד לאחר המשחק, ואם אין גישה למים אפשר להשתמש בתכשירי ניקוי המבוססים על אלכוהול.

טסטרים לאיפור

נשים רבות מתאפרות באמצעות טסטרים כשהם מגיעות לבדוק איפור חדש. על פי בדיקה שנעשתה בטסטרים אלו נמצא כי הם מכילים כמות גבוהה ב-100 אחוז של חיידק אי-קולי, אשר עלול לגרום לעוויתות בבטן ושילשול. כמו כן נמצאו חיידקים נוספים אשר עלולים לגרום לזיהומים. הכמויות הגדולות של מזהמים נמצאו בכמות גדולה יותר בימי קניות עמוסים יותר. נשים עלולות להעביר את ווירוס ההרפס לחברותיהן הקונות ללא מודע. לכן חשוב מאוד ומומלץ לבדוק את רמת ההיגיינה במקום בו אתן קונות את האיפור שלכן.

כספומט

לא כמו שירותים או ידית של דלת, בכספומט משתמשים אלפי אנשים ביום ובקושי הוא זוכה לניקוי יאות. נגיפי שפעת וצינון יכולים להתקיים במקומות דוממים כמו כספומט במשך 24 שעות. בקטריות מסויימות יכולות לשרוד אף למשך חודשים. על פי מחקר שנעשה נמצא כי 40 אחוזים מעמדות הכספומטים הראו רמות גבוהות של בקטריות היכולות לגרום לדלקות קיבה ומעיים חמורות. ועדיין לא דיברנו על הכסף עצמו, בבדיקה שנערכה על שטר אחד, נמצא כי הוא הכיל את חיידק הסטפילוקוקוס היכול לגרום למגוון זיהומים בעור. לכן המנעו מכל נגיעה בפה, בעיניים ובאף לאחר שימוש בכספומט ומכונות דומות.

אהבתם את המאמר? פרגנו בלייק!

תגובות

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!