תזונה

אפרסמון – 7 יתרונות בריאותיים

פרי האפרסמון מכיל כמות גדולה של נוגדי חמצון ופיטונוטריינטים. רכיבים מזינים אלו מנטרלים את הרדיקלים החופשיים הגורמים להזדקנות ומחלות ניווניות כמו סרטן, קטרקט וניוון מקולרי. כמו כן, האפרסמון מסייע בהרזיה אודות לתכולת הסיבים ושאר רכיבים תזונתיים המקדמים הורדה במשקל. דעו את היתרונות הבריאותיים המדהימים של האפרסמון.

אגוגו-מגזין בריאות | Agogo | פורסם 21/11/15

יתרונות אפרסמון
מלא ביתרונות בריאותיים

1.מסייע להרזיה

האפרסמון מספק תרומה רבה לאלו המבקשים להוריד במשקל. כי בדרך כלל, משטר דיאטתי משלב בתוכו מזונות דלי קלוריות בתזונה שלנו.

שילוב של דיאטה עם אימון גופני עצים מוביל לפעילות מהירה יותר של מערכת העיכול, הגורמת לנו תחושת רעב לעתים קרובות יותר. אכילת מזונות כמו האפרסמון במהלך הדיאטה, תורמת לנו לתחושת שובע ארוכה יותר, אודות לתכולת הסיבים בפרי זה.

תכולת הסוכר באפרסמון גבוהה יחסית, לכן הכי טוב לאכול את הפרי לפני האימון, כך הסוכר מומר לאנרגיה בגוף במהלך הפעילות הגופנית.

2.הגנה והזנה לעיניים

האפרסמון מכיל לוטאין זקסאנטין שהוא איזומר והקרוטנואיד אלכוהולי הכי נפוץ בטבע. מחקרים רבים מצאו כי איזומר זה יעיל בשמירה ושיפור הראייה. הוא פעיל ברשתית העין ועוצר מחלות ניווניות הקשורות לעיניים כמו ניוון מקולרי. הוא גם ידוע במניעת מקרים של קטרקט.

נזק ברשתית העין הוא הגורם לאיבוד הראייה. נזק זה נגרם על ידי הרדיקלים החופשים המיוצרים על ידי תגובת חמצן עם סוגים מסוימים של מולקולות.

פרי האפרסמון מכיל רכיבים כמו ויטמין A, ויטמין C וויטמין K הידועים ברכיביהם נוגדי החמצון. רכיבים אלו חשובים במיוחד להגנת העיניים מפני נזקים לרשתית העין.

לוטאין זקסאנטין, יחד עם הויטמינים המוזכרים מפחיתים את הנזקים הנגרמים על ידי קרני UV וזיהומי עיניים אחרים. חוץ מהראייה, הם גם מסייעים בהפחתת הקמטים סביב העור העדין באזור העיניים.

3.שיפור תפקוד מערכת העיכול

האפרסמון עשיר בסיבים תזונתיים החיוניים לשיפור תפקוד תהליך העיכול.

קראו על  12 המזונות הטובים ביותר לזירוז חילוף החומרים

ישנם שני סוגים של מקורות סיבים – מסיסים ובלתי-מסיסים.

הסיבים המסיסים מעוכלים ומספקים רכיבים תזונתיים לגוף, בעוד שהסיבים הבלתי-מסיסים עוברים ישר דרך הגוף. הם הופכים את הצואה לרכה ושלמה כך שהיא עוברת בקלות במערכת העיכול. הסיבים מאגדים ודוחפים את הצואה ממערכת העיכול. כך, פרי האפרסמון יכול למנוע עצירות. כמו כן, פינוי מהיר של מערכת העיכול יכול למנוע זיהומים אנאליים, ניקוי רעלים ומסייע במניעה וטיפול במצבים כמו סרטן המעי-גס.

עצירות כרונית יכולה לגרום לכלי הדם סביב פי הטבעת להתנפח ובמקרים חריגים אף לגרימת קרע ודימום. מצב זה ידוע כטחורים. באמצעות מניעה וטיפול בעצירות, פרי האפרסמון מגן עלינו מפני כאבי טחורים גם כן.

4.נלחם בסרטן

האפרסמון מכיל רכיבים תזונתיים חיוניים המגנים מפני רדיקליים חופשיים. אלו אחראים למחלות שונות, כולל סרטן.

נוגדי חמצון ופיטו-נוטריינטים מנטרלים את רדיקלים חופשיים אלה ומונעים נזק לדנא (DNA). חשיפבה לחמצן של מולקולות מסוימות גורמת לנזק ברמה התאית. תאים אלו ממשיכים להתרבות גם כאשר אין צורך בכך. כך הם חודרים לתאים הבריאים, הורסים אותם ומובילים לגידולים סרטניים.

האפרסמון מכיל נוגדי חמצון בצורה של ויטמין A, ויטמין C, ויטמין K ולוטאין זקסאנטין המגנים מפני הרדיקלים החופשיים. הם גם מסלקים את הרדיקלים מהגוף כך שלא יגרמו נזק לתאים הבריאים.

בנוסף, האפרסמון מכיל חומצה בטולינית שהיא אנטי-סרטנית המעכבת התפתחות תאי סרטן בגופנו.

5.הגנה מפני הזדקנות מוקדמת

בנוסף להשפעה הסרטנית של הרדיקלים החופשיים, הם גם עלולים לגרום להזדקנות מוקדמת. הם גורמים נזק לתאי העור והזדקנות מהירה מהרגיל. אך, נוגדי חמצון ופיטו-נוטריינטים הם בעלי השפעה הפוכה וחיובית המגנה מפני הזדקנות מוקדמת.

ויטמין C הוא נוגד חמצון יעיל במיוחד כשמדברים על בריאות העור. הוא ויטמין מסיס, משמע, שהוא לא מצטבר בגופנו ולכן מצריך חידוש קבוע של מלאיו דרך המזון.

קראו על  קשיו - 7 יתרונות בריאותיים

ויטמין A וויטמין K שומרים על בריאות העור ומפחיתים קמטים הקשורים להזדקנות. מלבד ויטמינים אלו, בטא-קרוטן ולוטאין זקסאנטין הראו גם כן השפעה של נוגדי חמצון במחקרים מסוימים. נוגדי חמצון אלו נמצאו כמגבירים את תוחלת חיי האדם באמצעות הגנה מפני רדיקלים חופשיים ושיפור הבריאות הכללית וכתוצאה מכך את המערכת החיסונית.

6.ויטמין C למערכת החיסונית

כדי להיות מוגנים מפני מחלות נפוצות ישנה חשיבות בהקפדה על תזונה מזינה. ויטמין C משמש כסוכן חזק המגביר את חסינות הגוף מפני צינון, שפעת וזיהומים.

מחקרים לא הראו השפעה ישירה של ויטמין C על מחלות נפוצות אלו, אך הקשר הבלתי-ישיר בחיזוק המערכת החיסונית בהחלט עושה את העבודה נגד מחלות אלו.

פרי האפרסמון עשיר בויטמין C ויכול להגביר את ההתנגדות למחלות אלו. מלבד זאת, ויטמין C מסייע בייצור הקולגן ועוזר בספיגת ברזל בגופנו. הוא גם מסייע בשמירה על כלי הדם, השרירים והעצמות במצב טוב ומסייע בתחזוקתם.

7.בריאות הלב

האשלגן באפרסמון מסייע בוויסות לחץ הדם בגופנו באמצעות הרחבת כלי הדם והרפיית שרירי הגוף. למעשה, תרופות רבות משתמשות באשלגן כחומר משכך כאבים להפחתת כאבי שרירים.

זרימת דם מאוזנת ובריאה לא גורמת לחץ על הלב ועל תפקודיו, כך, היא מסייעת בשמירה על בריאות מערכת הלב וכלי הדם.

אהבתם את המאמר? פרגנו בלייק!

תגובות

תגיות

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!