נפש

איך אור משפיע על הבריאות?

האור בביתך ובמקום העבודה יכול להשפיע על ההרגשה הכללית והבריאות שלך. למעשה, על פי מחקרים, חשיפה לקרני אור מסוימים לפני השינה ובמשך הלילה יכולים להגביר את הסיכון לסוכרת, לחץ דם גבוה ואף לסרטן.

אגוגו-מגזין בריאות| Agogo | פורסם 11/10/12

למה אור כל כך חשוב?

גופנו צריך כמות מוגדרת של אור, בעוצמה נכונה ובזמן המתאים בכדי להשפיע על השעון הגופני הפנימי שלנו. אור בבוקר עוזר לנו להתעורר ולהרגיש דרוכים ואנרגטים,  בעוד שאור מעומעם בשעות הלילה גורם לנו להירדם.  האור הוא הכרחי לבריאות ולחיוניות שלנו.

כמות האור אותה אנו צריכים תלויה ביום עצמו ומה אנו רוצים להשיג באותו יום, אנו צריכים כמויות גדולות של אור בכדי להשאר עירניים ואנרגטיים בעבודה או בלימודים, בעוד שבשעות הערב ובלילה הכמות משתנה לכיוון השני לקראת התארגנות לשינה. בכדי לוודא שנקבל את כמות האור המספקת, יש חשיבות להימצאות שעה אחת לפחות מחוץ למקום סגור, יציאה להליכה בזמן ארוחת הצהריים, גם באור חורף, מועיל לבריאות. השימוש במכשירי טלוויזיה לפני השינה פוגעים באור אותו אנו צריכים לקבל לפני השינה וגורמים לעיוות שגורם לגופנו להרגיש שהוא צריך להתעורר ולהיות דרוך.

אור השמש חיוני לגופנו
אור השמש חיוני לגופנו

עודף של אור מלאכותי

הבעיה באור מלאכותי בשעות הלילה היא בהפחתה של הורמון המלאטונין, הורמון המיוצר לערך בין השעות 8-9 בערב (תלוי בהרגלי השינה של האדם), הורמון החיוני לבריאות גופנו, שולט על השעון הגופני. כשכמות המלאטונין נפגעת המצב הגופני נפגע וכך גם התפקוד הנפשי. כמו כן נפגעת היכולת לשינה טובה, היכולת לחשיבה צלולה, נפגע המנגנון של שחרור ההורמונים, ונפגע וויסות לחץ הדם ורמות הגלוקוז. שינה באיכות ירודה כשהיא נהפכת לדבר קבוע מגבירה את הסיכון לפיתוח מיני מחלות; כמו סוכרת ודיכאון.

מה עושים בחורף? ומה זה קופסאות אור?

בתקופת החורף יש קושי בקבלת אור יום בכמות מספקת, בין השאר עקב שינוי מזג האוויר והתמעטות שעות האור. כאן באות לידי ביטוי קופסאות האור, אלו סוג של מתקנים בהם מוקרן תדר מסוים של אור בכדי לענות על צורך זה. סוג מסוים של קופסאת אור משמשת להעיר את האדם מהשינה בשימוש הדרגתי של אור מלאכותי, כך שהמנגנון הביולוגי יגיב בתחושה אנרגטית וטובה יותר בעת ההתעוררות מהשינה. שימוש כזה בקופסאות אור יכול לעזור לאנשים שחשים רדומים ומדוכדכים בתקופת החורף.

קראו על  6 דרכים למניעת דאגות

טיפול בעזרת אור בא לתת מענה במקרים בהם אנשים מסוימים מבלים זמן רב במקום ללא אור בכמות מספקת, במיוחד כשיש תחושה של עייפות וקושי לקום בבוקר. טיפול באור, אף פעמיים ביום, מסוגל לפתור את התופעה הזאת במהלך החורף.

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!

Click to Hide Advanced Floating Content