בריאות

7 דרכים לשמירה על בריאות הכליות

לחץ דם גבוה, סוכרת או היסטוריה משפחתית של אי ספיקת כליות שמה אותנו בסיכון לפתח מחלת כליות. אבל גם אם אינכם חלק מקטגוריות הסיכון הללו, חשוב מאוד לשמור על בריאות האיברים החיוניים של גופנו.

אגוגו-מגזין בריאות | Agogo | פורסם 24/10/15

כליות
בריאות הכליות חשובה ממש כמו בריאות הלב

בריאות הכליות חשובה ממש כמו בריאות הלב. הכליות מסננות החוצה פסולת ועודף מים, ומסלקת רעלים מזיקים מהגוף דרך השתן. בנוסף, הכליות מסייעות באיזון אלקטרוליטים ונוזלים אחרים בגוף.

בעיות בכליות עלולות לגרום לקשיים במתן שתן, נפיחות מסביב לעיניים וכפות רגליים וידיים נפוחות. אדם הסובל מבעיות בכליות הוא גם בסיכון מוגבר לפתח מחלות לב.

אנו יכולים לעשות מספר דברים כדי לשמור על הכליות שלנו במצב בריא במהלך כל חיינו.

1.שתו מים, אבל לא יותר מדי.

למרות הדעה הרווחת, אף פעם לא הוכח כי שתייה עודפת של מים משפרת את תפקוד הכליות. לכן, שתייה של מים היא תמיד רעיון טוב, אבל שתייה של יותר מ-8 כוסות מים ביום לא תסייע לנו במקרה הזה.

2.איכלו מאכלים בריאים

הכליות עצמן יכולות לסבול כל מיני הרגלי אכילה, אבל רוב בעיות בכליות נגרמות כתוצאה ממצבים בריאותיים אחרים, כמו לחץ דם גבוה או סוכרת, בעיות הנגרמות לרוב על ידי תזונה לקויה. לכן, יש לשמור על תזונה מאוזנת ולשלוט על משקל הגוף ועל לחץ הדם. מניעת סוכרת ולחץ דם גבוה תסייע לנו לשמור על הכליות במצב טוב.

3.התאמנו באופן קבוע

כמו תזונה נכונה, גם פעילות גופנית יכולה לסייע לנו בהורדה במשקל והפחתת לחץ הדם. אך שימו לב כמה אימונים אתם עושים, במיוחד אם אתם מתחילים. כי אימון יתר עלול להוביל לעומס על הכליות.

4.היו זהירים בשימוש בתוספים

צריכה עודפת של תוספים שונים של ויטמינים ותמציות צמחים עלולים להזיק לכליות. התייעצו עם רופא בנוגע לצריכת ויטמינים וצמחים אותם אתם מעוניינים לצרוך.

קראו על  10 דברים שפוגעים בתפקוד הכליות שלכם

5.הפסיקו לעשן

העישון פוגע בכלי הדם, דבר המפחית את זרימת הדם לכליות. כאשר הכליות לא מקבלות מספיק זרימת דם, הן לא יכולות לתפקד במצב אופטימלי. העישון גם מגביר את הסיכון ללחץ דם גבוה וכמו כן את הסיכון לסרטן הכליות.

6.לא להגזים עם תרופות ללא מרשם

תרופות ללא מרשם שכיחות כמו איבופרופן עלולות לגרום לנזק לכליות אם לוקחים אותן בצורה קבועה לפרק זמן ממושך. אם אתם בריאים ומשתמשים בתרופות אלו לטיפול נקודתי בכאב, רוב הסיכויים שהן לא תגרומנה נזק. אבל אם אתם צורכים אותן לטיפול בכאב כרוני או דלקת, כדאי מאוד להתייעץ ולהיבדק על ידי רופא ולפקח על בריאות הכליות או למצוא דרכים אחרות לטיפול בכאב.

7.אם אתם בסיכון, עשו בדיקת כליות באופן קבוע

אם אתם סובלים מסוכרת או לחץ דם גבוה, יש צורך בבדיקה של תפקוד הכליות באופן קובע כחלק מטיפול רפואי שגרתי במצבים אלו.

אהבתם את המאמר? פרגנו בלייק!

תגובות

תגיות

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!