איכות חיים

האם מקלחת חמה וארוכה רעה לעור שלך?

כן, העולם יכול להיות אכזרי מאוד לפעמים. המאכלים הכי טעימים רעים לבריאות, המוצרים הכי איכותיים רעים לארנק שלנו ומקלחות חמות ומפנקות, לצערנו, רעות לעור שלנו. אבל למה דבר שנראה לכאורה כל כך טוב יכול לגרום נזק ולבעיות עור?. בכדי לענות על כך נתחיל קודם בבחינת מבנה העור שלנו.

אגוגו-מגזין בריאות| Agogo | פורסם 30/1/13

מקלחת חמה מזיקה לעור?
מקלחת חמה מזיקה לעור?

עור גופנו עשוי משלושה שכבות עיקריות: האפידרמיס (שכבה עליונה), הדרמיס (העור) וההיפודרמיס (תת-העור). המקלחת החמה משפיעה על השכבה העליונה והחיצונית ביותר, האפידרמיס, עיקר שכבת עור זו עשוייה תאים המכילים קראטין, חומר המרכיב גם את השיער והציפורניים שלנו. הקראטין מקנה הגנה קשיחה כנגד הסביבה החיצונית, וכמו כן מסייע לעור בשמירה על לחות העור, בנוסף לכך גופנו מייצר שכבה דקיקה של שמן בכדי לעזור לקראטין בשמירה על לחות העור, ויחד אלו מהווים את השכבה אשר נפגעת כתוצאה מטמפרטורת המים הגבוהה בזמן המקלחת החמה.

ראשית, המים החמים גורמים לשמן הנמצא על העור שלנו להתרכך, הוספת סבון לכך גורמת לשכבה החיצונית להפגע באופן מיידי. נכון, זה לא לגמרי דבר רע, שכבה שמנונית זו פעמים רבות עלולה להכיל לכלוך וזיעה אשר מובילה לריח גוף רע, אך למרות זאת בלי שמן חיוני זה שכבת העור שלנו חשופה לפגיעה, העור הופך ליבש ורגיש, וככל שהמקלחת הופכת לארוכה יותר וחמה יותר כך תהליך הנזק עלול להיות מהיר יותר וחמור יותר.

אולי שמתם לב מיד לאחר מקלחת חמה כי העור שלכם אדמומי ורגיש, זהו הסימן לכך שהעור החל בתהליך של יובש. הפיכת המקלחת החמה להרגל קבוע עלולה להוביל אף למראה סדוק באזורים מסויימים בעור. לצערנו האוויר היבש בחורף רק מוסיף לצרה ומחמיר את היובש.

החדשות הטובות הן שיש דרכים לטפל בעיה:

-נסו לצמצם את המקלחת לעד 10 דקות.
-שימרו על טמפרטורת מים פושרים בזמן המקלחת.
-אם אתם מחזיקים בביתכם שעון דוד אתם יכולים לכוונו לטמפרטורה של 49 מעלות, כך גם תוכלו להימנע מחליטה של עצמכם במים החמים וגם לחסוך בחשמל.
-הימנעו מאמבטיות, הן נוטות לייבש יותר ממקלחות.

דרמטולוגים מסויימים אף ממליצים על דילוג על מקלחת אחת במשך השבוע, ולהשתמש בתחליפי ניקוי אחרים בכדי לשמור על שכבת המגן הטבעית של העור. עוד מומלץ בסיום המקלחת לנגב את העור בטפיחות ולא בתנועת שפשוף, ולהשתמש בקרם לחות איכותי. אם אתם מרגישים שעורכם נפגע בצורה משמעותית יותר יש להתייעץ עם רופא עור.

תגובות

קראו על  13 צמחי תבלין שאפשר לגדל במטבח

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!