נפש

כיצד כתב היד שלכם משקף את אישיותכם?

הגרפולוגיה עוסקת בניתוח כתב היד. כתב היד שלנו על הדף הוא בעצם התקשורת שלנו עם העולם. יש התאמה בין אופן ההתנהגות שלנו בחברה לבין צורת כתב היד. כשם שאדם מדבר או אוכל או נוהג כך הוא כותב.

10962005_812938868754323_289046038_nרונית גיטלמן | גרפולוגית | אגוגו- מגזין בריאות | Agogo | פורסם 5/2/15

למשל אדם שחי את חייו בשליטה מתמדת ובזהירות ואולי גם צנוע ומסוגר נראה גם את כתב ידו מתון ומבוקר, אותיות קטנות, רווחים גדולים וכדומה. לעומת זאת, התנהגותו של  אדם פתוח, חברותי ועם נוכחות בולטת בסביבתו כך גם על הדף, לכתב תהיה "נוכחות". הכתב יראה גדול, מתפרש על רוב הדף, שועט קדימה. הכתב הרחב של האדם המוחצן, התנועות העגולות והחיבורים מקבילים לשפת הגוף הפתוחה של אדם כזה, תנועות גופו גדולות, פתוחות, מבפנים החוצה.

בעזרת שתי דוגמאות של כתבים, נראה את ההבדלים בין מוחצנות למופנמות וכיצד הם באים לידי ביטוי.

מוחצנות

כשהאדם המוחצן נכנס לחדר אי אפשר להתעלם מנוכחותו. הוא יוצר קשר בקלות, מחפש קשרים חברתיים, זקוק להכרה והערכה של הסביבה, ניזון מאירועים חיצונים שמשפיעים על פנימיותו. יש לו ביטחון בעצמו וביכולתו להקים שינוי ולהשפיע בחברה. גם בנושא הקריירה יבחר במקצוע בו יוכל להוביל אנשים אחרים או לבטא את ייחודיותו. מקצועת כמו ניהול, שיווק ומכירות, הוראה והדרכה, משחק והופעה מול קהל יקסמו לו.

אנו רוצים להזמין אתכם להרצאה של אגוגו (לחצו לפרטים)

סימנים גרפים בכתב היד המתאימים לטיפוס המוחצן:

  1. גודל האותיות בינוני-גדול, אות ראשונה גדולה בד"כ.
  2. כתב זורם, תנועה ימנית מתקדמת, טבעית.
  3. האותיות עגולות, חוטיות, גם החיבורים בין האותיות חוטיים ומעוגלים.
  4. תמונת הארגון פחות מוקפדת, נראה תנודתיות ברווחים.
  5. כתב רחב ומלא, לפעמים מקושט
כתב יד של טיפוס מוחצן
כתב יד של טיפוס מוחצן

מופנמות

בשונה מהטיפוס המוחצן, האדם המופנם משקיע את האנרגיה שלו בעולמו הפנימי. למחשבות שלו ולביקורת העצמית יש ערך עליון. הוא מגיע אל החברה במעט חשש והסתייגות, חשדן מטבעו, לעיתים פסימי. בחברה, יתכן ויחשב שלא בצדק כאדיש, אגואיסט, מנוכר וזאת בשל ההתכנסות שלו פנימה וחוסר שיתוף בתהליכים פנימיים עם הזולת. המופנם מתנהל בזהירות בכל תחומי חייו, הוא לא מסתער על החוויות כמו המוחצן. עולמו הפנימי העשיר מספק לו תוכן ומשמעות והוא אינו תר אחר אתגרים חיצונים כדי להסב לו סיפוק ושלווה. את הישגיו המקצועיים והאישיים הוא יוצר בדרכו הצנועה והשקטה. יבקש לעסוק בעבודה שתדגיש את תכונותיו – שיפוט וביקורת, הבנת נפשו של הפרט ורצון לחקירה לעומק לכן יתאימו לו מקצועות כמו פסיכולוגיה ומקצועות הטיפול, בקרה ואיכות ותחום המדעים בכלל, אמנות וכתיבה  וכו'.

קראו על  18 סימנים שיש לכם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)

סימנים גרפים בכתב היד המתאימים לטיפוס המופנם:

  1. גודל האותיות קטן עד תקין, סדיר לרוב.
  2. כתב מבוקר ומרוסן, תנועה איטית וקצובה.
  3. צורת האותיות – זוויות וקמרונים. כתב מופרד או עם חיבורים מעטים.
  4. ארגון מסודר, שוליים ישרים, רווחים גדולים או בינונים בין שורות ומילים, בין אותיות רווח קטן.
  5. כתב צר ומפושט. קו דק ועדין.
כתב יד של טיפוס מופנם
כתב יד של טיפוס מופנם

 

חשוב לציין שרובנו אינו משתייך באופן מוחלט לאחת מהקטגוריות אלא יותר שילוב של צד אחד דומיננטי מרכזי והצורת תפקוד השנייה קיימת אך פחות מתבטאת במצב הרגיל ומקבלת משמעות במצבים חריגים או בתקופות שונות בחיים.

ככל שנראה יותר סימנים בכתב היד למוחצנות או מופנמות כך הטיפוס יותר דומיננטי. כדי לאבחן לעומק, מומלץ להתייעץ עם גרפולוג מוסמך.

הכותבת הינה גרפולוגית מוסמכת ורכזת האגודה הישראלית לגרפולוגיה יישומית.

להערות אפשר לפנות במייל לכותבת:  [email protected]

אהבתם את המאמר? פרגנו בלייק!

הצטרפו לאגוגו בפייסבוק!

Click to Hide Advanced Floating Content